Home Tags Angela Merkel

Tag: Angela Merkel

Arrihet marrëveshja e koalicionit të madh në Gjermani

Liderët e partive të Unionit CDU/CSU Angela Merkel dhe Horst Seehofer si dhe ai i socialdemokratëve Martin Schulz siç njoftojnë agjencitë gjermane të lajmeve,...

Brexit – Kёtej e tutje do tё jetё e vёshtirё!

Kryetarёt e qeverive dhe tё shteteve tё 27 vendeve anёtare tё BE-sё dhanё sinjalin pёr vazhdimin e negociatave tё Brexit. Merkel paralajmёron pёr mё...

Telefonatat e Macron për Schulz për të zgjidhur krizën gjermane

Marrë nga Gazeta franceze L'Express Përktheu nga frëngjishtja Dr. Diana Skrapari Për të promovuar reformën e Evropës, Presidenti francez, ashtu si Alexis Tsipras, i kërkon kreut të...

Fundi i epokes se kancelares? Mbi 50% e gjermanëve nuk e...

E ardhmja e Kancelares gjermane Angela Merkel po bëhet gjithnjë e më e paqëndrueshme në prag të bisedimeve të dështuara të koalicionit. Një sondazh...

The Guardian: A është ky fundi i Gjermanisë së Merkel?

Thuajse dy muaj pas zgjedjeve të përgjithshme në Gjermani, bisedimet ndërpartiake kishin për qëllim formimin e një koalicioni trepalësh, midis Kristian Demokratëve të Angela...

Gjermania e shokuar

Askush nuk e kishte menduar: Krijimi i qeverisë së ardhshme në Gjermani dështoi. Tani zhvillimet e tjera nuk dihen – flitet si për qeveri...

Rreziku për Evropën, pengesa e madhe me të cilën do ndeshet...

Sebastian Kurz nuk ka vendosur ende, por një koalicion i djathtë në Austri do të sjellë me vete një valë nacionalizimi dhe vështirësi për...

Gjermania po ndërmerr një hap madhor mbi Luftën e Tretë Botërore?

Gjermania po konsideron marrjen e armëve të veta bërthamore për shkak të pasigurisë në lidhje me presidentin e SHBA, Donald Trump, një ekspert ka...

Trump ‘krisi’ raportin SHBA-BE, lëvizja ‘surprizë’ e kancelares Merkel

Që kur raporti i Evropës me SHBA është përkeqësuar nën Donald Trumpin, takimet me partnerët e tjerë në botë bëhen gjithnjë e më të...

“Vetëvendosje” si Erdogani: Shqiptarët në Gjermani të mos votojnë Merkelin

Në një komunikatë për mediat Lëvizja Vetëvendosje u ka dhënë instruksione shqiptarëve në Gjermani që në zgjedhjet që mbahen të dielën të votojnë për...