Home Tags Anila kruti

Tag: Anila kruti

Dita ime… Poezi nga Anila Kruti

Dita ime Dita ka duar te bardha. Syte prej qielli dhe zerin e heshtur. Udheton ne gjurmen time. Bie me shkelqim ne krahet e mi. Ngjitet ne lekuren time...

Zoti eshte tjetri… Nga Anila Kruti

U ndez fjala ne duart Hestias . Orakulli i stineve shkroi udhen tende. Hapat te sollen tek une. I miri im ... Zjarri te dridhej ne duar. Gjaku nen...

Cikel poetik, Pergamena e fjalës

Nga Anila Kruti ...prej dielli Pikoi dita... Rrodhën ujërat në shtratin tim. Kënduan fushat baladat epike. Diellin se pashë. Unë të prisja ty! Ti ,ishe bërë i gjithi perëndim. Këndova në breg...

Dashuria,e vetmja gjë që kemi!

Nga Anila Kruti Gjyshet dhe nënat tona e kishin derën të hapur.Prisnin dhe përcillnin njerëz.Nuk lodheshin kurrë.Nuk qaheshin.Madje gëzoheshin të gjithë që do të vinin...

Në kohësinë e lirizmit të poezisë moderne

Nga Anila Kruti “Mos më pyet ku kam qenë” ,është libri i ribotuar tashmë i poetit Ilirian Zhupa ,i cili që në titull vjen tek...

KUR VARFERIA TE LE JASHTE PORTAVE TE GEZIMIT! Almira e pafat…

Nga Anila Kruti Cfare t'u tregoj per Almiren ....! Zakonisht ne vere une shkoja per pushime te gjyshi.Shtepia e tij perreth mbushej me blerim e dielli...

Mos e kryqëzoni Ledinen për lakuriqësin femërore

Nga Anila Kruti Para pak ditesh me daljen ne skene te Ledines si prezantuese e festivalit te 55 me nje veshje qe tregonte me shume...

Nje Shqipëri e tere punon për “bllokun”… Shqipëria e rreckave…

Nga Anila Kruti Shqiperia gjithnje e me shume nen kontraste te forta qe thellohet dita-dites. per shembull, Metropoli me bllokun, ku shkelqejne vitrinat e luksit....

Edona, vajza qe nga zhgenjimi i dashurise vrau veten!

Nga Anila Kruti Lotet e marsit (Letra e fundit e Edones)  Bazuar ne nje ngjarje te vertete Edona u ngrit qe heret ne mengjes.Ishte perpelitur gjthe naten ne...

Jam me qytetaret! Reagim pas nje komenti

Nga Anila Kruti Zonje me taka firmato! Zoterinj pushtetare te majte dhe te djathte! Ju qe jeni te pangupur me pushtet,para femra! Qytetare qe lexoni...