Tags Posts tagged with "Azem >Parllaku"

Tag: Azem >Parllaku

Vizita e Trump-it në Serbi, si shansi i tretë për Kosovën

Nga Azem Parllaku Këto ditë ishin mediat serbe, ato që artikuluan rreth vizitës, që Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, mund të...

Shqiptarët, si peng i retorikës stereotipe për pushtet

Nga Azem Parllaku Prej gati tre dekadash Shqipëria si shtet, e shqiptarët si popull ndodhen në kulmin e degjenerimit, korrupsionit dhe shthurjes historike. Politika për...

Ushtria e Kosovës: Numërimi mbrapsht ka filluar

Nga Azem Parllaku Krijimi i Forcave të Armatosura të Kosovës, më saktë transformimi i Forcës së Sigurisë të Kosovës në Forcë të Armatosur, do të...

NATO në Tiranë, Zapad në Moskë

Nga Azem Parllaku Shefat e shtabeve të vendeve anëtare të NATO-s, u mblodhën në kryeqendrën e vendit, i cili buxhetin e mbrojtjes e ka më...

Kur Europa na qaset edhe tre vite më larg

Nga Azem Parllaku Jean Claude Junker, Presidenti i Komisionit Europian nëpërmjet fjalimit të tij vjetor, para deputetëve të Parlamentit Europian, foli për vizionin dhe të...

Berisha dhe pionerët e çetës Basha

Nga Azem Parllaku Rrjedhja e të paktën dy votave nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike, për zgjedhjen e Gramoz Ruçit si kryetar të Kuvendit, ka...

38: Paraleli i katastrofës globale qe nis midis dy Koreve dhe...

Nga Azem Parllaku Bota është duke debatuar për përgjigjen ndaj provës së fundit bërthamore të Koresë së Veriut të dielën, e gjashtë dhe më e...

Shqiptarët dhe Platforma neootomane e Ankarasë

Nga Azem Parllaku Përtej diskursit të thellësisë strategjike dhe referimit të thellësisë gjeografike dhe historike, kalkulimet e qarta gjeopolitike për pozicionin e Turqisë në Ballkan,...

Topojan e Shishtavec një copëz Shqipëri e paeksploruar nga turizmi

Nga Azem Parllaku Në kërthizë të Gjallicës, e poshtë këmbëve të maleve e kodrinave përreth, Shishtavecin dhe fshatrat përreth i zgjojnë pelegrinazhet e kurbetqarëve dhe...

Dita e Mërgimtarëve në Shishtavec, si duhet shënuar

Nga Azem Parllaku Megjithëse spontan, një tubim i pak ditëve më parë i banorëve të Shishtavecit në natyrë, nuk mund të thuhet se nuk ishte...