Home Tags Irma kurti

Tag: Irma kurti

Irma Kurti e ftuar në Festivalin Interkultural në Riva del Garda,...

-Prezanton romanin: “In assenza di parole” (Në mungesë të fjalëve) Poetja dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti, në kuadrin e Festivalit Interkultural është e ftuar në...

Në ditëlindjen e munguar të babait! Nga Irma Kurti

Sikur të kishe pritur dhe dy javë baba ne do të kishim festuar ditëlindjen tënde së bashku, sot në 6 maj. Sikur të të...

I dashur, ti s’mund ta dish! Nga Irma Kurti

Ti s’e kupton ç’do të thotë të jesh i huaj në një vend të bukur e magjepsës si ky, të të mungojë gjithçka, tek e fundit...

AMORE, TU NON LO PUOI SAPERE

Di Irma Kurti Tu non lo sai cosa vuol dire essere straniero in un paese bello e affascinante come questo, ti manca tutto, alla fine...

Perla… Nga Irma Kurti

Kjo është kohë e vyshkjes së vlerave, e humbjes së miqve një e nga një, ashtu si pemët i humbasin gjethet, ndërsa stin’ e vjeshtës troket në...

Prag Krishtlindjeje… Nga Irma Kurti

Ti këtë mbrëmje je duke i rënë kitarës në një skenë të improvizuar me shokë, gishtat e tu dridhen më shumë se telat mbështjellë nga acari i...

Historia e dhimbjes se saj, dy hapa larg… Nga Irma Kurti

Kam njohur një vajzë që i nënshtrohej në mënyrë të përditshme “drurit” nga ai që pretendonte se e donte. E donte aq shumë sa...

Pranë varrit të nënës! Nga Irma Kurti

Pranë varrit tënd Nënë ndjehem në faj ashtu si atëhere kur isha fëmijë e thyeja padashur ndonjë gotë apo më vonë kur ndaja me...

Shelgu lotues… Nga Irma Kurti

Sa kohë, nënë, që s’kam ardhur tek ti, oh, lulet me siguri e kanë ulur kokën, të tjera të egra e të larta kanë mbirë tek përpiqen...

Fragment rruge… Nga Irma Kurti

Ti largohesh ngadalë në udhën e gjatë, era luan e shkujdesur me flokët e tu, të shikoj, siç shikohet një kalimtar unë, që për ato flokë çmendesha...