Tags Posts tagged with "ismail kadare"

Tag: ismail kadare

T’i përgjigjet apo jo Palluqit shkrimtari Kadare, kjo është çështja?

Nga Çerçiz Loloçi Rezart Palluqi, një shkrimtaruc-katundar prej Elbasani ka bërë kohët e fundit një letër të hapur për Ismail Kadarenë (http://www.radiandradi.com/zoti-kadare-kerkoni-te-falur-polemike-nga-rezart-palluqi/testata-kryesore/gazeta/), ku kërkon në...

Pse e botova letrën e Kadaresë drejtuar Enver Hoxhës! Nga Ilir...

Letra drejtuar Enver Hoxhës nuk ka lidhje me mbrojtjen e së motrës. Sëpari, për t’ju pergjigjur pyetjeve se nga e kam marrë këtë letër, apo...

Reagon Kadare: Nuk jam penduar që e kam shkruar Enver Hoxhes

Pas publikimit në media të një letre të shkrimtarit Ismail Kadare, ka lindur një debatit në opinionin publik në vend. Mësohet se letra është...

Dosjet e motrës së Kadaresë dhe Asamble Hatibit, gruas që e...

Nga Kastriot DERVISHI Dosjet agjenturore “Shtriga” dhe “Krokodili” Letra e datës 2.4.1980 e shkrimtarit Ismail Kadare drejtuar Enver Hoxhës, është pjesë e një historie “me grupe...

Letra e plotë e Ismail Kadaresë drejtuar Enver Hoxhës në 2...

Ekskluzive del për herë të parë! Marre ne faqen e Ilir Demalia ne Facebook: Letra e plotë e Ismail Kadaresë drejtuar Enver Hoxhës në 2...

Janulla Rrapi: Naim Zyberi më kërkoi 1 mijë euro për vrasjen...

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare ka rrëfyer detaje nga jeta e tij në një intervistë të tijën një ditë më parë, shkrime këto të...

Kadare në “Die Welt”: S’po u besoja syve kur lexova se...

Gazeta e njohur gjermane, Die Welt ka realizuar një intervistë me shkrimtarin shqiptar me përmasa botërore, Ismail Kadare. Veç temave për të kaluarën e tij...

Ismail Kadare: Çamëria, harta e dhimbshme e Europës

Nga Ismail Kadare* Njerëzit janë mësuar prej shekujsh me hartat dhe leximin e tyre, sado të larmishme të jenë ato. Harta shtetesh dhe popujsh, harta...

Ma per che cosa dovremmo essere grati a Romana Vlahutin?

Di Ilir Aliaj, Exit.al Il nome dello scrittore Ismail Kadare ha più volte scatenato dibattiti sui suoi atteggiamenti durante la dittatura. Per questo motivo, ci...

Sindromi i pashërueshëm i servilizmit dhe rasti “Myftaraj-Vllahutin”

Nga Gavrosh Lubonja Përsa i përket rastit “Myftaraj-Vllahutin” nuk e marr aspak mundimin të vlerësoj ato ç’ka shkruan zoti Myftaraj për ambasadoren e BE në...