Home Tags Kosova

Tag: Kosova

Flet zyrtarja e lartë serbe: Do e njohim Kosovën, por…

Nënkryetarja e Parlamentit serb, Gordana Çomiç në një intervistë për emisionin “PASSPORT” të gazetarit Arbër Hitaj në “TV SCAN” flet për raportet Serbi-Shqipëri, për...

Presidenti çek: BE njohu ndarjen e Kosovës nga Serbia por…

Presidenti çek deklaron para një vizite në Rusi, se BE-ja ka njohur ndarjen e Kosovës nga Serbia,por në rastin e Krimesë ndjek standarde të...

Kongresmeni Engel: Të zgjidhet demarkacioni, Kosova nuk duhet të mbahet peng

Kongresmeni amerikan, Eliot Engel, deklaroi të hënën në Prishtinë se “demarkacioni është një çështje shumë e rëndësishme dhe duhet zgjidhur”. Gjatë një konference të përbashkët...

Presidenti çek akuza BE-së për standarde të dyfishta në lidhje me...

Presidenti i Çekisë, Millosh Zeman, e ka quajtur ‘praktikë të keqe’ politikën e “dy kuteve” të BE-së kur bëhet fjalë për pavarësinë e Kosovës...

Kosova, është shndrruar në një lloj “Alkatrazi” kolektiv!

Nga Fadil Maloku 1. Rreziku nga zhgënjimi dhe mospërmirsimi i gjendjes socio-ekonomike, edhe si shpresë edhe si pritje e kalkuluar mirë me parametra logjikë e...

E pabesueshme, mediat japoneze: Aleati më i fortë i Koresë së...

Në 21 mars 2017 ministri i Jashtëm serb Ivica Dacic falenderoi Korenë Veriore për refuzimin e njohjes së pavarësisë së Kosovës. Kjo ndodhi gjatë...

Radikalizmi islamik në Burgjet e Kosovës, është i...

Nga Skender Jashari* Gjatë qëndrimit tim në burgjet e Republikës së Kosovës, si i burgosur politik nga Fraksioni politiko-kriminal i EULEX-it, prej 16.10.2012 deri më...

ECFR: Në Shqipëri lulëzon trafiku i drogës dhe pastrimi i parave

Është koha që Bashkimi Europian të lëvizë përtej “stabilokracisë” dhe të përballet me liderët politikë nacionalisto – etnikë dhe kleptokratë Ballkani nuk është aq emocionues...

Thaçi: Demarkacioni kurth i KE-së për të shtyrë liberalizimin e vizave

Presidenti Hashim Thaçi kritikon ashpër qasjen e Bashkimit Europian në raport me Kosovën dhe e cilëson qëndrim absurd dhe të turpshëm. Në një intervistë ekskluzive...

Washington Post: Presidenti Thaçi akuzon komunitetin ndërkombëtar

Deklaratat e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për Gjykatën Speciale janë pasqyruar në shumicën e medieve ndërkombëtare. Gazeta prestigjioze amerikane “Washington Post” shkruan se presidenti...