Home Tags Lisen bashkurti

Tag: Lisen bashkurti

Kater kurthet e mundshme negociatave Shqiptaro-Greke!

Nga Prof. Lisen Bashkurti Negociatat Shqiptaro-Greke te koheve te fundit jane shume te rendesishme. Ato duket se synojne zgjidhjen e nje sere problemesh te trashegimise...

Paragjykimi islamik i shqiptarëve, Bashkurti: Shqipëria e Kosova përgjegjësinë tek vetja

Deklaratat e fundit në Prishtinë dhe Tiranë se BE po diskriminon vendet me popullsi shqiptare në proceset integruese, për shkak edhe të përkatësisë fetare...

Tre nivelet e shtetformimit demokratik. Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti

Emertimi i shtetit demokratik eshte proces i gjate dhe i veshtire. Veshtruar ne modelet dhe pervojat boterore mund te thuhet se ndertimi i shtetit...

Mbi hapjen e dialogut mbare shoqeror ne Serbi per Kosoven

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Mbas zgjedhjes ne postin e Presidentit te Serbise, Aleksander Vucic ka inicuar nje debat te gjere dhe te hapur publik...

Sinkron strategjik dhe diplomatik Serbo-Rus kunder Kosoves

Nga prof. Dr. Lisen Bashkurti Keto dite Kryeministrja e Serbise, Ana Brnabiq, vazhduese e politikes se Presidentit Vucic u deklarua per here te pare haptazi...

Paniku prodhon zgjidhje te gabuara per PD, opoziten dhe Shqiperine

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Keto dite PD eshte perfshire ne panik. Syte opinional jane kthyer drejt saj. Shqetesimi qytetar eshte legjitim. Ajo eshte pjese...

Te vetepermbahemi, Shqiperia dhe qytetaret e saj mbi gjithcka

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Prej kohesh thuhet qe standartet e zgjedhjeve jane me te rendesishme se vete rezultatet. Standartet e zgjedhjeve jane ne duart...

LSI dhe Meta: Jo lufte personale, por agjende qytetare

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Fushata elektorale ne Shqiperi po degjeneron ne sulme personale midis lidereve politike kryesore te vendit. Ky perkeqesim filloi mbas marreveshjes...

Zgjedhjet ne Kosove-Model per zgjedhjet ne Shqiperi

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Kosova sapo perfundoi zgjedhjet e parakoheshme. Zgjedhjet erdhen si pasoje e prishjes se koalicionit te madh midis PDK dhe LDK....

ShBA merr persiper garantimin e zgjedhjeve

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Konflikti politik i ketyre kater muajve te fundit ne Shqiperi eshte ne thelb krize mosbesimi e thelle midis mazhorances dhe...