Home Tags Maqedonia

Tag: Maqedonia

Pas Manastirit mbishkrime ‘vdekje për shqiptarët’ edhe në Serbi

Në një objekt në Serbi, pronë e një shqiptari më saktësisht në Crvenkë, sot janë shfaqur disa grafite me mesazhe kërcënuese. Në njërin prej...

Miratohet ligji për Gjuhën Shqipe në Maqedoni. Shehu: merite e te...

Me 69 vota pro Ligji për Gjuhën Shqipe u miratua sot në seancën plenare të Kuvendit të Maqedonisë. Pa pjesmarrjen e deputeteve të opozitës VMRO-DPMNE-së,...

ECFR: Në Shqipëri lulëzon trafiku i drogës dhe pastrimi i parave

Është koha që Bashkimi Europian të lëvizë përtej “stabilokracisë” dhe të përballet me liderët politikë nacionalisto – etnikë dhe kleptokratë Ballkani nuk është aq emocionues...

Zaev në bilancin 100-ditëshit: shqipja, një flamur drejt BE-së!

Në prezantimin e raportit të 100 ditëve të para të qeverisjes, kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev përmendi dhe ligjin për gjuhën shqipe. Sipas tij, ky...

Konflikti Shkup-Beograd, Komisioni Evropian thyen heshtjen

Komisioni Europian i bëri thirrje Shkupit dhe Beogradit që të tregohen të përmbajtur dhe të zgjidhin çështjen e tërheqjes së personelit të ambasadës serbe. Sipas...

Maqedoni: Shkarkohet prokurori publik Marko Zvërlevski

Parlamenti më në fund e shkarkoi kryeprokurorin publik Marko Zvërlevski pa praninë e deputetëve të VMRO-DPMNE, që e konsiderojnë shkarkimin antilogjik. Nga Deutsche Welle Parlamenti më...

‘Çmenden’ mediat serbe: Shqiptarët po zbarkojnë të armatosur në kufi!

Shërbimet informative të Serbisë kanë marrë informata se ka rrezik nga nxitja e tensioneve ndërmjet Serbisë e Maqedonisë në të cilat do të përfshiheshin...

Berisha uron shërimin e Arben Ahmetajt, por ka një version tjetër...

Statusi në Facebook-un e ish kryeministrit Sali Berisha për aksidentin e Arben Ahmetajt në Maqedoni ishte çështje kohe. Megjithëse ka një version tjetër nga...

Maqedoni,një shqiptar pritet të zgjidhet nënkryetar i LSDM-së

Kongresi i 220-të i rregullt i LSDM-së, i cili do të mbahet të shtunën në Shkup, pritet të hyjë në histori, sepse thuhet që...

Tronditet Maqedonia, qëllohet me armë ish-ministri i Shëndetësisë (VIDEO)

Në Ministrinë e Shëndetësisë ka pasur të shtëna armësh në momentin kur është dashur të kryhet dorëzimi i postit nga ministri Nikolla Todorov tek...