Home Tags Poezi ne Perqasje.com

Tag: Poezi ne Perqasje.com

NE JEMI DY GRA QE TE PRESIM

Nga Rita Petro Ne jemi dy gra që të presim, Ajo me sytë nga dera Unë me sytë nga qielli, Ajo shkon e vjen nga korridori në dritare, Unë...

6 filxhane kafeje… Nga Stela Xega

Sot kam pirë 6 filxhane kafeje Tymosur 11 cigare Shkruajtur 5 poema Dhe gjithsej Folur 4 fjalë Nuk e di c’ndjesi ka lumturia, Por e di që kjo ndjesi as...

Fundi i vitit… Nga Mevi Rafuna

Më vjen si një peshore, ku veprimet e mia mi sjellë si copëza të turbullta fotografish. Nuk e di në kam qenë e mirë me njerëzit, edhe pse jam...

Koha… nga Mevi Rafuna

Koha qetësisht na ndanë e ti pa dashur ke për t'më harru. Sikur të gjithë njerëzit edhe ne do shkrihemi lehtas. Herë herë përmes lotëve do takohemi në ëndrrat e shkuara të...

Një hark i zjarrtë hapin ma ndalon…

Nga Thomaidha Tanuci Cullufi Ende nuk shkel me këmbët e mia, mbi këtë tokë të lagur shtrydhur në shi; historitë pikojnë mbi kalldrëm, trupi përmbytet në ujin e kripur të syve të mi. Ende...

Rita Petro trondit perseri me vargje: LEGJENDA E MOTRËS DHE E...

Nga Rita Petro MALLKIMI I PARË Zoti im, ATI im Cili është ai mashkull Aq i bukur Që po vjen te unë Sytë shigjeta-tinëzare Drejt në zemër M’i ka ngulur? Kur më prek Me...

BOTË E HESHTUR…Nga Aida Topalli

Në një botë të heshtur nis e flas. Në një rrugë të vrazhdët dhe hedh një hap. E përgjumur,e shashtisur nepër errësirë kërkoj. Endem në të panjohur e s΄di ku të...

Stinë ngacatare qenke,

Nga Adela Kolea Stinë ngacatare qenke, ti plakë, vjeshtë e zverdhur, ngacmohesh me diellin, që të theku, të dogji e vendosi që më pas, veshjet, aty - këtu, të t’i...

Vetërrëfim

Nga Mrike Rafuna Vetërrëfim Dhe nuk dua të mendoj thjesht më mjafton vetëm të frymoj... shpesh duam të tjerët më shumë se veten kërkojmë ; këndojmē ; qeshemi me...

Pa fryme do jetoja, por pa ty eshte veshtire Vetja ime…

Nga Alban Bala Jam veshur me aromen tende si muzgu me drite. Pa fryme do jetoja, por pa ty eshte veshtire. Eci ne gjurme endrrash qe u...