Tags Posts tagged with "Poezi"

Tag: Poezi

Ëndërr me dy akte…

Nga Altin Bamllari Shaluar mbi kohë ecejakem si beduin në shkretëtirë Oazet, tharë, buzën ma kanë plasur Mirazhet valëzojnë trurit të bufatur Nata çalë çalë Afrohet si një shtrigë Frerët...

POETI DHE TURMA

Nga Rita Petro Këndova këngën tënde turmë, Më shumë se këngën time, Se gërmova aty thellë ku ti ke frikë të hysh nga manipulatorët. Këndova në rreshtin e parë, Por...

Stinë ngacatare qenke,

Nga Adela Kolea Stinë ngacatare qenke, ti plakë, vjeshtë e zverdhur, ngacmohesh me diellin, që të theku, të dogji e vendosi që më pas, veshjet, aty - këtu, të t’i...

Vërejtje

Nga Lluka Qafoku Tek rri më kot ngjajnë shumë gjëma Anembanë kësaj bote vlerëshpuar Kruspullosur në një pafuqi të ankthshme Që veç vjen duke u shtuar Zemra rreh drejt...

Bën ftohtë, zemra ime, bën ftohtë…

Nga Agim Pipa *Bën ftohtë, zemra ime, bën ftohtë; me kristale akulli u vesh rruga, dhe të vetmet, që më flasin ndanë ishullit tonë janë gjethet e vjeshtës ari i...

EDHE LIRIA ËSHTË AJËR

Nga Artan Gjyzel Hasani EDHE LIRIA ËSHTË AJËR kujdes, biri im, është botë e shkalluar shpirtërash të shëmtuar… pak janë njerëz të lire… shumica janë të cliruar... nuk dinë të...

Vetërrëfim

Nga Mrike Rafuna Vetërrëfim Dhe nuk dua të mendoj thjesht më mjafton vetëm të frymoj... shpesh duam të tjerët më shumë se veten kërkojmë ; këndojmē ; qeshemi me...

Ti…

Nga Arben Abazaj Sikur te mundja Kohen ta ndaloja, kur s'jam me ty, Mos rridh t'i thoja, Pa ty s'ka as vlere, as rendesi. Ti je sekondi, dhe minuti dhe...

Kjo natë..

Nga Mrike Rafuna Në madhështinë e kësaj nate kërkoj pak qetësi tek sodis yjet sikur më përqeshin lart çdo gjë duket mrekulli ndërsa bota është e trazuar! Qetësi ... larg nga yjet dhe...

Dashurite nuk shihen ne pasqyre

Nga Anila Kruti Po ndryshoj dita -dites... Jam bere si ere qe mbeshtjell pemet. Si lulet e egra qe mbushin pyllin, pas nje shiu te pare te vjeshtes.. Kam...