Home Tags Poezia

Tag: Poezia

Në kohësinë e lirizmit të poezisë moderne

Nga Anila Kruti “Mos më pyet ku kam qenë” ,është libri i ribotuar tashmë i poetit Ilirian Zhupa ,i cili që në titull vjen tek...

Një copë qielli mes Kosovës dhe Meksikës

Poezia është ura më e fortë lidhëse midis shpirtrave të ndryshëm të kombeve. Përmes motiveve që ndjellin dhe shpirtin poetik të së shkuarës, magjinë...

MIKU I BODRUMIT

Nga Agron Tufa E ruaj një mik shumë të mirë, lidhur këmbë e duar me zinxhirë. o zjarr përvëlak... sa herë më merr malli, të sjellin të mbyllur...

POETI DALAN LUZAJ DHE POEZIA E NXJERR NGA DHIMBJA NJERËZORE

Nga Gëzim Llojdia Nëse lexon poezinë e autorit Dalan Luzaj nuk ke nevojë të vërtitesh rreth qëllimit për të cilën autori shkruan në vëllimin e...

LULEBORA RRJEDH NË KRISTALIERË

Entela kasi Lulebora serviret si kërpudha me pak fije bari Në një kristalierë me luspa peshku. Si syte e tij janë kapakët e librit Fjalët janë korale, bimë. Si c'do...

Refugjati

Nga Ilir Kalemaj I endur dritë-hijeve të ndërgjegjes së paqetë, vulë-humbur, si njeriu pa hijen e vet. Endet në rrjetën e merimangës që e zhyt ngadalë në ftohtësinë e...

Fryma – re e bardhë…

Nga Entela Kasi Fryma - re e bardhë Shkund pemë që bien në pragun tënd, Veshur në myshk gurra e ujit kur nanurisnim përralla Njerëzish të ngujuar në...

Ah, moj violinë…

Nga Odise Plaku Me piskamë qan një violinë këtë natë Në zaje zbret, lumit të shuajë brengë Si një shtojzovalle me të bardha veshur Shpirtin e nxirë dot...

Tema e vetmisë dhe e vdekjes në poezinë e Martin Camajt

Nga Sadik Bejko Me daten 15.10.2015 ne Shkoder u perurua shtatorja prej bronzi e poetit dhe albanologut Martin Camaj. Ne konferencen shkencore mbajta kumtesen me...

Negociata me duar ne xhepa me CEZ…

NGA Ilir Kalemaj KLSH gjen gjysme miliardë euro te firuara xhepave te qytetareve shqiptare nga afera CEZ, ndërkohe qe negociatat private me "duar ne xhepa"...