Home Tags Rezart palluqi

Tag: rezart palluqi

Katovica e librit! Nga Rezart Palluqi

Sot do të piketojmë ecurinë e librit në të ardhmen e afërt dhe atë të largët. Po fillojmë me rrugëtimin që do të bëjë...

Kadareja duhet t’i përgjigjet Kadaresë dhe jo Palluqit!!

Nga Rezart Palluqi Përgjigje publike zotit Çerçiz Loloçi Çerçiz Loloçi dëshmon qysh në fillim të letrës së tij se ai, ashtu si edhe e tërë armata...

T’i përgjigjet apo jo Palluqit shkrimtari Kadare, kjo është çështja?

Nga Çerçiz Loloçi Rezart Palluqi, një shkrimtaruc-katundar prej Elbasani ka bërë kohët e fundit një letër të hapur për Ismail Kadarenë (http://www.radiandradi.com/zoti-kadare-kerkoni-te-falur-polemike-nga-rezart-palluqi/testata-kryesore/gazeta/), ku kërkon në...

Mos është humanizmi ynë prej gazi?

Nga Rezart Palluqi Ka gjashtë vjet që në Siri por edhe në shumë vende të tjera, vdesin kryesisht njerëz të pafajshëm. Vdesin para syve tanë....

Burgjet mendore dhe diktatura politike në romanin “193 kafazet”e Rezart Palluqit

Shkruar nga kritikja dhe shkrimtarja itlaliane, Irma Loredana Galgano Shtëpia botuese Ensemble botoi, në edicionin e parë në dhjetor 2016, përkthyer nga Iris Hajdari «193 kafazet»...

Prigioni e dittature politiche in “193 gabbie” di Rezart Palluqi

Di Irma Loredana Galgano in Recensioni La casa editrice Ensemble pubblica, in prima edizione a dicembre 2016, la versione tradotta in italiano da Iris Hajdari...

Si può distruggere una famiglia perché ti innamori di una stella?

Da Liana Suppressa L’Editore Ensemble porta per la prima volta in Italia una delle voci più significative e nuove del panorama letterario albanese odierno, Rezart Palluqi. Lo...

Kur zhduket nje vend?

Nga Rezart Palluqi Duhet te ndodhin te pakten 3 gjera qe nje vend te shkoje drejt zhdukjes. E para eshte kur ai vend spastron sistematikisht...

Sa shqiptare eshte Nene Tereza?

Nga Rezart Palluqi Personalisht mendoj se Nene Tereza eshte nje grua bamirese qe krejt rastesisht lindi prej nje nene shqiptare. Qe te pretendojme se Nene...

Rezart Palluqi ironizon Edison Ypin për Berishen

Edison Ypi u zgjua nga gjumi qulle ne djerse. Arsyeja? Sepse ne enderr e kishte thirrur Berishen, nje here "kurve" dhe pak me vone,...