Home Tags Sadik Bejko

Tag: Sadik Bejko

50 VJET VEPRA POETIKE KADARE

Në prag të 82 vjetorit të lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare (28 janar 1936) shtëpia botuese “Onufri” publikoi veprën e plotë poetike të këtij...

Ish deputeti i PD: REBELËT E RINJ NË PD-në E VJETËR

Nga Sadik Bejko Reagimi i zonjës Topalli ishte në përputhje me staturën e saj prej zonje të fortë të politikës. Sipas saj, kjo PD e listës...

NDERIME DHE DENONCIME

Nga Sadik Bejko Kȅto ditȅ poeti V Zhiti reagoi ashpȅr ndaj Presidentit Nishani. Me kȅtȅ rast doli prapȅ nȅ shesh pȅrplasja e vjetȅr midis Presidentit...

Kadare, modeli krijues dhe kritika profesioniste

Nga Dr. Sadik Bejko Mendoj se pȅr shumȅ nga brezin ynȅ, brezi qȅ hyri nȅ letȅrsi nȅ vitet ’70, pȅr F. Reshpjen, F. Halitin, S....

BALLISTȄT E MYZEQESȄ 1943, VIKTIMA APO MARTIRȄ?

Nga Sadik Bejko Mȅ 21 tetor 1943 partizanȅt e Mehmet Shehut vranȅ 67 ballistȅ nȅ fshatin Golem tȅ Lushnjes. Thuhet se gjithsej ishin 3000 ballistȅ...

Të lexosh apokalipsin, 2016

Nga Sadik Bejko Më duhet të rilexoj Biblën që të marr fuqi Mjerim terror varfëri dhunë, detet varreza ujore Vajzat prostituta, të mitur në fund të deteve Djemtë...

ISMAIL KADAREJA DHE KOMBI

Nga Sadik Bejko Ismail Kadare tashmë është 80 vjeç. Nga gjithë pararendësit e tij të rëndësishëm letrarë Fishta jetoi 69 vjeç, Fan Noli arriti 83...

KADARE KOMANDANT I LEGJONIT TE NDERIT

Nga Sadik Bejko Lajmi eshte dhene nga mediat dhe eshte i konfirmuar: Franca e nderon shkrimtarin Ismail Kadare me titullin e larte Komandant i Legjonit...

KADARE I DENONCUAR!

Nga Sadik Bejko Sot ne hotel Tirana u be promovimi i librit Kadare i denoncuar i autorit Dashnor Kaloci, botimi i UET pres. Pas fjales...

Tema e vetmisë dhe e vdekjes në poezinë e Martin Camajt

Nga Sadik Bejko Me daten 15.10.2015 ne Shkoder u perurua shtatorja prej bronzi e poetit dhe albanologut Martin Camaj. Ne konferencen shkencore mbajta kumtesen me...