Home Tags Vettingu

Tag: Vettingu

Konfirmohet në detyrë kryetari i Kushtetueses Bashkim Dedja, reagon Maks Haxhia

Kryegjyqtari i Kushtetueses Bashkim Dedja kaloi me sukses vetingun duke u rikonfirmuar në detyrë. vendimi sapo u shpall nga KPK. z. Dedja nuk mori...

Vettingu/ Gjykata Kushtetuese drejt mbylljes, në rrezik edhe e Larta!

Shqipëria shumë shpejt mund të mbetet pa Gjykatë Kushtetuese. Nëse Komisioni i Pavarur i Apelimit, organi i shkallës së parë i Vetingut, vendos ditën...

Vettingu/Gjyqtari Fatos Lulo ka përfituar 100 mijë USD. Avokati Vishaj: Ja...

Është zhvilluar sot seanca e parë e procesit të vettingut, ku ka pasur dëgjesë me gjyqtarët për vakancat në Gjykatën Kushtetuese. Gjyqtari i parë...

Vettingu/ KPK: Kemi qindra ankesa për prokurorë e gjyqtarë, na sillni...

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, pavarësisht thirrjes edhe më parë ndaj qytetarëve, është përballur sërish me një numër të lartë ankesash kundër gjykatave. Vetëm në...

Ja kush janë këshilltarët ligjorë dhe ekonomikë që do kontrollojnë gjyqtarët...

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, organi kryesor i Vetingut, në datën 3 janar të këtij viti ka përzgjedhur 16 këshilltarët ligjorë dhe ekonomikë, të...

Ja sa pasuri kanë drejtuesit e policisë, nga Haki Çako deri...

Policët pritet ti nënshtrohen Vettingut gjatë vitit 2018. Kështu të paktën ka deklaruar ministri Xhafa i cili thotë se ligji është në fazën e...

Zbardhet takimi, Çfarë bisedoi Basha me ambasadorin Donald Lu

Kryetari i opozitës Lulzim Basha i përcolli sot ambasadorit amerikan Donald Lu kundërshtimin e prerë të Partisë Demokratike për zgjedhjen antikushtetuese të një Prokurori...

Basha, Ramës: Harroje Kryeprokurorin pa KLP dhe Vetting

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një dalje të fundit publike, ka kundërshtuar me forcë mënyrën se si po procedohet për të zgjedhur...

Konfuzioni me transparencën i institucioneve të vetingut cënon besimin e publikut

Nga Sebi Alla, BIRN Një punonjës i Gardës, i vendosur pranë derës prej hekuri të ish-godinës së Lidhjes së Shkrimtarëve-sot institucioni i Komisionit të Pavarur...

Deklarata e fortë e gazetares: Kryeprokurori i ri pa kaluar në...

Nëse Këshilli i Lartë i Drejtësisë merr vendimin që Adriatik Llallës t’i njoh mbarimin e afatit të mandatit 5-vjeçar, pyetja që lind natyrshëm është...