Home KRYESORE Jemi plote me ruse e kineze qe aktrojne amerikanizem…

Jemi plote me ruse e kineze qe aktrojne amerikanizem…

Nga Kreshnik Osmani

Avokat Ngjela paralajmeron nderkombetaret se Rama po e terheq Shqiperine nga Moska. Avokati ose harron ose ben sikur nuk e di se ky vend eshte i mbushur me ruse e kineze qe aktrojne amerikanizem per aq dite sa do ta kerkojne ekujlibrat globale. Amerika nuk ka per te sunduar me ne te ardhmen nepermjet forces tradicionale ushtarake (sic e tregon zbehja e interesit per Lindjen e Mesme) por nepermjet forces se ndikimit ekonomiko-kulturor. Google eshte me i fuqishem se Shtepia e Bardhe. CNN eshte me i fuqishem se Department of State dhe Apple eshte me e forte dhe me ndikuese ne bote se cdo kompani tjeter. Ky do te jete shekulli i dominancave te medha ne kulture, ekonomi e teknologji dhe as filo-amerikanizmi as filo-rusizmi nuk prodhojne me buke. Buke dhe zhvillim sjellin kapercimet e medha ne fushat e siperpermendura, ndersa karriere bejne pinjollet, sherbetoret e familjeve politike boterore te medha. Keta tanet jane per momentin nen hyqmin e aleances sorosiane-petrodollariste!

Share: