Home KRYESORE Mesila Doda replikon ashpër me Ben Blushin…

Mesila Doda replikon ashpër me Ben Blushin…

Kete radhe reagon Mesila Doda ndaj pronuncimeve te deputeti socialist Ben Blushi. Pavaresisht qe nuk ja ka permendur emrin ketij te fundit duket qarte se deklaratat e Blushit e kane shqetësuar ne pikëpamje intelektuale dhe morale zonjën Doda deri aty sa i bledh te gjithe me termin Hiena te urrejtjes klasore nga e cila duket se palët nuk kane shpëtuar dot. Pas disa shkrimeve te cilat argumentuar ne mënyra te ndryshme qëndrimin e Ben Blushit ndaj personazhit te historisë pushkatuar nga regjimi komunist Lef Nosit për te cilin ai kërkoi ti rrezohet deri busti… Ja cfare shkruan deputetja Mesila Doda e cila nuk le jashtë prononcimit te saj edhe debatin e ndërtuar mbi kengetaren Alida Hisku:

A i keni vene re hienat? Çakej qe ulerasin e behen bashke sa here dikush i afrohet e don te gervishte te verteten…
Eterit e kombit, firmetaret e pavaresise vazhdojne te denohen me litar ne perjetesi. Grate qe guxojne te hapin gojen per te treguar çkane pare e hequr ne kurriz te tyre, ne qelite e ferrit qellohen me gure ne publik e me pas struken ne friken e se kaluares…Çfare kombi jemi qe nuk çlirohemi dot nga urrejtja, nga e keqja, nga dhuna e se djeshmes. Cfare qenjesh mund te nderojne te ligen si heroike dhe te poshterojne heroin si ligësi… Une nderoj firmetaret e pavaresise, ata burra qe mostrat e komunizmit i varen, vrane dhe i trajtuan si tradhetare. Une nuk pranoj dot qe krimi dhe kriminelet te trajtohen si heronj, ndersa viktimat te trajtohen si tradhetar a si te cmendur. Zgjedh te mbetem ne anen e tyre.

Share: