Home I pakategorizuar Nishani dekoron Berishen, munguan Lu dhe Vllautin

Nishani dekoron Berishen, munguan Lu dhe Vllautin

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka vlerësuar ish-kryeministrin Sali Berisha me dekoratën e “Flamurit Kommbit” me motivacionin e pjesëmarrjes në protestat e dhjetorit të 1990 dhe kontributit të dhënë në rrugën e Shqipërisë drejt anëtarësimeve euro-atlantike.

Së bashku me Berishën, janë dekoruar edhe Lëvizja Studentore e Dhjetorit dhe Musine Kokalari.

Në Shqipërinë e bunkerëve, studentët krijuan oazin e parë të lirisë, nga u nis orteku i ndryshimit”, ”“ tha Nishani gjatë fjalës së tij.

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Lu dhe ajo e Bashkimit Evropian, Romana Vlahutin, nuk morën pjesë në pritjen e presidentit Nishani me rastin e 8 dhjetorit.

Mediat raportojnë se kjo ka ardhur për shkak të mos distancimit nga dhuna në mitingut të sotëm të kreut të shtetit.

Share: