Home KRYESORE Te mendojmë si shqiptare, pastaj si krenariste!

Te mendojmë si shqiptare, pastaj si krenariste!

Nga Eni Britraku

Shqiponja po kthehet ne folene e Vet.  Eshte simboli qe perdori dhe Papa per Shqiperine ,I vetmi simbol qe na Ben krenare edhe per te treguar realitetin historik e gjeostrategjik . Historia dhe e verteta mbi shqiponjen eshte reale dhe Jo e vertete subjective ,kjo eshte edhe nje nder arsyet pse kombet na Kane zili. Identiteti yne kombetar eshte nje realitet historik I pamohueshem ,I pazevendesueshem nga cdo komb . Dhe kete e dine te gjithe .

Kombi yne nuk eshte perralle zoterinj,por nje teresi teritoriale e teritoresh te cilat Kane qene preh luftrash ,coptimi,asimilimi,genocidi spastrimit etnik .

Me kombin tone eshte bere histori .Jane ngritur mite e besytni te paluajtshme pjese e kockave ,aspirates se gjenezes te nje kombi iliret .Dhe kete e dine te gjithe.

Ne nuk jemi njohur kurre si pushtues .Gjithmone na Kane pushtuar se fundmi duke sunduar me percarje te demokratizuar .

Shqiponja eshte krenare por gjithmone ne vendin e vet ,kurse ne si shqiptare kete veti kaq natyrale e shperdorojme duke u krenuar vend e pavend ,duke qene krenare pa qene krenare e Tani se fundmi krenohet kush eshte me krenari dhe historite e krenareve vazhdojne qe me gjyshin e deri soj e sorrollop .

Krenaria eshte semundje shpirterore sa dhe aq psikologjike . Krenaria nuk njeh argument,fe ,race,gjini ,Moshe,mik ,grua ,burre . Krenaria Ben vetem nje gje perçan .

Une nuk do doja kurrsesi te shikoja shqiponjen time tash me ate inspirim engjellor te Papes kur profetizoi dhe tha ” Shqiponja po kthehet dalengadale ne folene e vet .Paqe .Paqe. ” Nje edhe nga arsyet pse u coptuam e vazhdojme te coptohemi demokratikisht jo me lufte eshte krenaria .Ne zdime te bashkohemi jo se nuk duam. Shoqerise I ofrojme krenari te pandershme dhe shpesh here fyese duke prodhuar argumenta te liderave liberal te Ballkanit ,do ja sajdisur popullit te iluminuarit e kesaj kaste Ku vazhdoni te jene vertete krenar por nuk e dini qe po jetoni krenar por te dhjere .

Fakti qe nuk ze fjala historia po I jep te drejte arsyes per te guxuar si komb I bekuar gjeostrategjikisht, nje rrace e patjetersueshme paqedashese , se meqenese jemi te tille ,nuk kemi kerkuar kurre lufte. Te ofrojme stabilitet duke u bashkuar . Qetesohemi pak nga termi bashkim dhe perfytyroni nje shqiponje .Keni pare noj here Shqiponje ?

Me ate Shqiponje qe u mbushet nga perfytyrimi krahasojeni pak me krenarine e te qenit shqiptar dhe ku jemi Tani .E dhimbshme .E vertete . Shoh qe per shqiponjen time ajo eshte gjakosur ,e plagosur ende ne Camerine e coptuar flitet fshehurazi shqip ,ne FYROM shqiptaret e paguan me gjak shqipfoljen ende behet thirje per rrespektimin e shqipes ,etj e ne ketu shqiptare te percare nga krenaria .

Ne sot kemi secili shqiponjen tone ,himnin tone daten tone secili te tijen per shkak te krenarise . Semundja e krenarise shqiptare eshte unike ne bote .
Behesh edhe kur sje . Le te fillojme te mendojme deri kur do vazhdojme te masturbojme mentalisht qe jemi krenare e SNA Ben mire.  Krenaria ju le te vetmuar .

Gjithmone nese mendoni qe ju I dini te gjitha dini nje mut qe te hani . Kombi yne duhet te pregatite folene e Vet duke bere te kunderten e krenarise te bashkohet me krenari . Zoterinj vetem mund te masturboni .

Ne duhet te fillojme ta kuptojme dhe ta themi qe kemi qene te prere ne bese dhe ADN kombetare mungon dhe po fillon po humbet dita dites ; Ligjet po na I Ben Bota se Ne nuk dime as te dialogojme . Ligjet I Ben CDO kush por shqiptar Jo. Krenarine na I Kane lene si vello ,se per tu mburur jemi te paret ,por se kuptojme qe flamuri na u be multietnik kur ka qene shqiponje ,e as sjemi Zajedenice.

Maska e krenarise eshte stabiliteti .Ne duam te bashkohemi por sipas menyres tone . Unike ne Bote nepermjet krenarise vrasim njeri tjetrin . Ideologjia qe skeni çe doni bashkimin eshte utopia e percarjes Ku nepermjet veprave te krenarise shajme shpifim urrejme njeri tjetrin . Shqiponja nuk rri ne batak .Ajo do vendin e saj .Ajo eshte larguar sepse ska vend .

Rraca ime Ilire me detyron  . Krenaristet Kane humbur flamurin gjuhen kulturen artin . Duke ditur kush jemi sunduesit po na percajne ne menyre te demokratizuar me marrëveshje ,e me konferenca ,e me samite duke sjelle eksperimente te cilat zgjatin stanjacionin e vitalitetin e nje kombi ,e se fundmi me “reze shprese” Ku edhe e keqja flet shqip .

Share: