Home KRYESORE Berisha sulmon ashpër Andi Bushatin

Berisha sulmon ashpër Andi Bushatin

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka sulmuar ashpër gazetarin dhe një nga pronarët e Lapsi.al, Andi Bushatin, ku e ka quajtur një maskë të pafytyrë, gënjeshtar të lindur dhe më të pacipin në media. Përmes postimeve në rrjetin social Facebook Sali Berisha ka sulmuar se fundi emra te Medias si Carlo Bolino, Blendi Fevziu dhe tashme Andi Bushati. Ja cfare shkruan Berisha sot:

Dy fjale per nje “maske”!

“Maska e Lapsit”apo “i miri i gjyshes” kishte dale sot ne rruge, apo le te themi ne treg. Por ai kishte dale i paftyre dhe, duhet thene te verteten, rreth tij, pavaresisht se eshte i paftyre moralisht, i vulosur si genjeshtari i lindur dhe me i pacipi ne mediat, ai fizikisht ka fytyre. Madje e lyros me kujdes te veçante. Mirepo sipas kodit odiner te hajdutit, apo pengmarresit, edhe fytyren fizike ai sot nuk kishte guxuar ta tregoje, por edhe ate kishte mbuluar me maske.

Ne te vertete, ai sot ne treg kishte dale me dopio maske sepse per te fshehur mire fytyren e vet, perveç maskes se portalit (lapsit.al) ai per te kryer detyren kishte vendosur edhe nje maske tjeter, masken e hipokritit dhe frikacakut, pasi per te bere apologjine e krimit, pra te Saje Qorrit dhe Edvin Shullazit, qe une denoncova ne nje status pas emisionit “Opinion”, “mjerimi i gjyshes” kishte zgjedhur gjoja mbrojtjen e moderatorit te “Opinionit”!

Per dopio masken nuk ja vlejne as dhe keto rrjeshta, kurse ne respekt te lexuesit te atij portali por dhe te çdo medie tjeter, theksoj se reagimit tim ne statusin e Facebook-ut nuk i heq asdhe nje presje. Ai shpreh vetem e vetem qendrimin tim te palekundur si qytetar dhe politikan, ndaj vendimarrjes, penetrimit te krimit si ne parlament, qeveri, administrate ashtu edhe ne studiot televizive, ne debate, emisione lajmesh, manipulimin dhe trukimin e te vertetes, dhe kete te fundit une e konsideroj dhe dukurine me te rrezikshme per shoqerine shqiptare.

Une i permbahem fort parimit se vertet studiot, kamerat, teknologjia ne nje debat televiziv jane private por vala eshte e publikut, dhe nuk mund te perdoret kurre ose nuk duhet te perdoret ne kundershtim me interesat e tij.

Nuk me krijon asnje reagim apo ndjenje negative heshtja e nje gazetari, politikani apo qytetari ndaj aktit kriminal te ketij apo atij krimineli, me ose pa pushtet qofte ai, pasi jam i vetedijshem, e di mire se çdo prononcim ne kete drejtim eshte ekspozim ndaj nje rreziku real apo kercenimi te dhene. Por konsideroj se eshte e pafalshme dhe e absolutisht e papranueshme apologjia, manipulimi, zvogelimi, maskimi i aktit kriminal, i lidhjeve me krimin nga cilido qofte ai politikan, zyrtar, gazetar apo cilido qe te jete ai!

Share: