Home KRYESORE Kroacia refuzon presidentin serb Nikolic

Kroacia refuzon presidentin serb Nikolic

Kroacia duket se ka vendosur të mos ‘ia japë dorën’ Serbisë deri sa të zgjidhen disa probleme të mbetura pezull që nga koha e luftës.

Ne fakt, së fundi presidenti serb Tomislav Nikoliç kishte vendosur të vizitonte Kroacinë, por kjo e fundit nuk e ka ftuar ate.  Sipas gazetës serbe ‘Blic’, shkak i këtij refuzimi kanë qenë të pagjeturit e luftës dhe kthimi i pasurive, të cilat Zagrebi i ka vendosur si kusht për marrëdhënie normale mes dy shteteve.

Ka qenë vetë kabineti i presidentes kroate, Kolinda Grabar, ai që e ka konfirmuar kete zhvillim të tillë për gazetën serbe.

‘Kushtet e presidentes së Kroacisë për t’u takuar me homologun e saj serb janë zgjidhja e çështjes së të zhdukurve gjatë luftës, kthimi i pasurive, kthimi i thesareve kulturore e lëndëve arkivore si dhe zgjidhja e problemit kufitar në Danub’, ka thënë një nga anëtarët e kabinetit të presidentes kroate per median.

Share: