Home KRYESORE “Ik zhdukuni nga këtu”, shqiptarja në Brooklin sulmon dy gra myslimane

“Ik zhdukuni nga këtu”, shqiptarja në Brooklin sulmon dy gra myslimane

Policia ka arrestuar në Brooklin të Amerikës një shtetase shqiptare, e cila sulmoi dy gra myslimane, duke u tërhequr shaminë me të cilën mbulonin fytyrën.

Sipas mediave amerikane ngjarja ndodhi natën e së enjtes rreth orës 01:30 minuta.

32-vjeçarja Emirjeta Xhelili i është drejtuar grave myslimane me fjalët: “Ik zhdukuni jashtë Amerikës, ik zhdukuni nga këtu. Kjo është Amerika, ju nuk duhet të jeni ndryshe nga ne”.

Më vonë shqiptarja që njihet edhe si mbështetëse e kandidatit republikan për president, Donald Trump, ka postuar në Facebook mesazhe plot urrejtje kundër myslimanëve.

Arrestimi i saj është bërë për islamofobi dhe nxitje të urrejtjes.

/LAPSI.AL/

Share: