Home KRYESORE Procedim ndaj mjekut për të dhënat e pacientëve

Procedim ndaj mjekut për të dhënat e pacientëve

Procedohet në gjendje të lirë një mjek i cili ka publikuar të dhëna të pacientëve në kundërshtim me urdhërin e mjekut dhe detyrën e tij si dhe mosdhënie informacioni

Sipas Policise se Tiranes, sot, Specialistët e Komisariatit të Policisë nr. 5, proceduan në gjendie të lirë të shtetasin M.G. 48 vjeç, banues në Tiranë, me detyrë mjek në qendrën shëndetësore Kamëz. Procedimi i këtij shtetasi ka nisur pasi ka publikuar të dhëna të pacientëve në kundërshtim me urdhërin e mjekut dhe detyrën e tij si dhe nuk ka dhënë informacion tek organet kompetente mbi mjekimin e shtetases F. I.. Sipas deklarimeve te mjekut, pacientja dyshohet të ketë marrë dëmtime gjate kultivimit te bimes narkotike Cannabis Sattiva.

Shtetasi M.G., në faqen e tij të “Facebook” ka publikuar rastin e mjekimit duke pretenduar se pacientja ka pësuar efekte anësore nga kultivimi i bimëve narkotike. Nga verifikimet e kryera ka rezultuar se në datë 24.09.2016, rreth orës 18:00, në qendrën shëndetësore Kamëz, është paraqitur dhe ka marrë mjekim, e sëmurë me alergji shtetasja F. I.

Po punohet për gjetjen e kësaj shteteseje dhe sqarimin e rrethanave të kësaj ngjarieje. Materialet proceduriale i’u kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së parë Tiranë, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”, parashikuar nga Neni 248 i Kodit Penal./360grade.al

Share: