Home KRYESORE Provat qe po bejne politikisht Lulzim Bashen

Provat qe po bejne politikisht Lulzim Bashen

Nga Basir Collaku

Ne dy intervistat e fundit, ne dy televizionet kombetare ne Top Channel dhe Tv Klan, kreu i Opozites, Lulzim Basha ka theksuar vendime te rendesishme politike sot dhe ekzekutive neser, te cilat besoj do te jene provat e besueshmerise se tij ne raportin me qytetarin, taksapaguesin dhe njeheresh votuesin, pro apo kunder qofte.

Me e rendesishmja per perditshmerine e te gjithave eshte zhberja koncensioneve klienteliste rrenuese per buxhetin dhe ekonomine. Kjo eshte prove zjarri per Bashen duke qene nje premtim i prere i tij. Ketu jane koncensionet e shendetesise kryesisht, ajo e Rruges se Kombit veçanerisht, si edhe shume te tjera me baze doren ne xhepat e qytetareve.

Prova tjeter eshte ajo politike per kufizim mandati per kryetarin e partise dhe zgjedhjen e kandidateve per deputete apo kryebashkiake do te seleksionohet me se pari nga vota e antaresise se Partise. Keto jane ngjarje te rendesishme.

Trukimet mediatike se deputetet e PD duhet te kishin qene me te konfiguruar ne Parlament gjate votimit te disa koncensioneve apo ligjeve debatshume, nuk i ndihmon matematika ne asnje rast. Matematika ne kete rast ka nuanca te brendshme ku disa deputet jane perpjekur te ndertojne ekuacion me Bashen, per te synuar zgjidhjet e tyre per listat 2017.

Keta deputete ne heshtje te hijezuar apo munguar si rastesisht ne votimin e fundit e dine se nuk ishin te rendesishem apo domosdoshem si numra. Por ata jane duke u perpjekur te duken te rendesishem publikisht me ate qe mund te ndodhe brenda PD ne formatimin e saj te ri.

Sigurisht shume prej tyre meqe kane veshur nje mandat deputeti te listuar nga Berisha duhet ta konsumojne si kostum te garderobes se PD dhe te shohin Berishen e miratimit te djeshem tek.Basha sot. Per te mos sajuar imazhe medemek.se..Disa nga keta.deputete jane shkujdesur me mosprani ne nje seance si ajo e se enjtes se fundit per tu kujdesur me vemendje ne projeksionet e qershorit.

Ky eshte koncensioni qe kane dekonspiruar deputetet dje duke krijuar iluzion se ishin te rendesishem edhe si numra. Peshen e votes se tyre e ka Lulzim Basha neser. Zhberja e votes koncensionare te kesaj shumice sot, e ka Basha neser.

Per ti kerkuar llogari kreut te PD duhet ta ndjekesh deri ne te berit shef i mazhorances se re jo sepse ai e ka domosdoshmeri. Kete e ka donosdoshmeri antikoncensioni dhe mos prisni te nderrojne mendje Rama dhe Meta per keto miliona euro qe dalin nga xhepat e qytetareve dhe shkojne ne ate te shokeve te Rametes dhe te tyrit.

Pra ajo do te jete vota e Bashes, njeheresh prova e tij. Kafete e shpeshta te deputeteve demokrate kur kundershtia e tyre numrore nuk prodhon as lajm as permbysje jane ekuacione te brendshme te cilat duhen korrektuar..Si..? Ndoshta me mire me korrektor elektoral….

Ç’konçensionimi eshte kryeprova e Bashes, kufizimi mandateve te kryetarit dhe zgjedhja nje antar nje vote e deputeteve e kryebashkiakeve çmontimi palevizshmerise se elitave politike…

Share: