Home KRYESORE Hakerat Rus, pezullohet shefi i hetimeve të Kongresit Amerikan

Hakerat Rus, pezullohet shefi i hetimeve të Kongresit Amerikan

Shefi kryesor i hetimeve të Kongresit Amerikan për pretendimin e piraterisë ruse është pezulluar përkohësisht për shkak të një hetimi kundrejt tij.

Kryetari i Komitetit të Inteligjencës Devin Nunes është nën hetim nga Komiteti i Etikës.

Paneli po shqyrton pretendimet se republikani ka publikuar informacione të klasifikuara.

Z.Nunes i ka quajtur akuzat “krejtësisht të rreme” dhe “të motivuara politikisht”.

Përfaqësuesi Mike Conaway do të marrë kontrollin e hetimit Rus.

Z. Nunes tha se vendimi erdhi pasi “disa grupe aktivistësh të majtë kanë ngritur akuza kundër meje në Zyrën e Etikës së Kongresit”.

Ai shtoi se do të vazhdojë të përmbushë përgjegjësitë e tjera si kryetar dhe ka kërkuar të flasë me Komitetin e Etikës, “në mënyrë që të përshpejtohet shkarkimi prej këtyre kërkesave të rreme”.

Demokratët e kanë kritikuar zotin Nunes për trajtimin e hetimit, i cili është në kërkim edhe në lidhjet e mundshme midis fushatës Trump dhe Moskës.

Kryetari i Dhomës Paul Ryan tha se ai mbështet plotësisht vendimin e z.Nunes ‘.

Z. Ryan tha se ai e beson z. Nunes, duke e përshkruar atë si “të etur për të treguar se në Komitetin e Etikës se ai ka ndjekur të gjitha udhëzimet e duhura dhe ligjet”.

Por ai shtoi gjithashtu se hetimi “do të jetë një zbavitje” për hetimin e Komitetit të Inteligjencës./360grade.al/

Share: