Home KRYESORE Prokuroria kërkon shpalljen në kërkim ndërkombëtar te tre shefave te policisë në...

Prokuroria kërkon shpalljen në kërkim ndërkombëtar te tre shefave te policisë në arrati

Prokuroria do t’i kërkojë zyrës së Interpol Tiranës që të vendosë në listën e të kërkuarve ndërkombëtarë ish-Drejtorin e Policisë së Vlorës, Jaeld Çela, ish-shefin e Krimit të Organizuar në Vlorë, Gjergj Kohila dhe ish-Shefin e Postës Kufitare të Dhërmiut, Sokol Bode.

Kjo konfirmohet nga burime të tvklan. Dyshohet se 3 shefat e policisë, të akuzuar nga prokuroria për përfshirje në trafikun e drogës me klanin Habilaj, mund të jenë larguar nga vendi.

Aksioni policor për arrestimin e tyre zyrtarisht është dekonspiruar, dhe ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj distancoi veten nga ky dekonspirim, kur siç paralajmëroi Edi Rama dje në emisionin “360 gradë” po përgatit një kallëzim penal për këtë dekonspirim.

Mbrëmjen e djeshme në “Opinion” u zbulua si dhe kur janë larguar Çela, Bode dhe Kohila nga vendi.

Gazetari Dashamir Biçaku tha se njëri prej tyre është larguar nga Shqipëria nga aeroporti i Rinasit më datë 9 Nëntor drejt Milanos.

Ish-zyrtari i dytë është larguar drejt Malit të Zi më 29 Gusht nga dogana e Muriqanit me një makinë me targa AA 808 OB, dhe ish-zyrtari i tretë u largua përmes Kakavijes më 18 Nëntor me makinë me targa AA 911 JE.

©LAPSI.AL

Share: