Home KRYESORE Ish ministri i jashtëm i PD: Shqipëria duhet te ndjeke SHBA ne...

Ish ministri i jashtëm i PD: Shqipëria duhet te ndjeke SHBA ne politiken kundër Iranit

Nga Tritan Shehu

Presidenti Trump sot mori nje vendim te forte dhe jo te lehte, duke anulluar mareveshjen me Iranin per armet berthamore.

Pa asnje dyshim ky eshte nje vendim i SHBA i studjuar mire ne te gjithe aspektet e pasojat e tij, ne sherbim te paqes e stabilitetit te asaj zone e me gjere.

Eshte shume pozitiv fakti, ajo qe deklaroi Presidenti Trump, te qenit ne sintoni me aleatet kryesore te Washingtonit edhe ne kete vendim.

Pa dyshim vendi yne edhe kete here duhet te ndjeke SHBA, ashtu sic duhet t’i ndjeke ata ne menyre konstante vecanerisht kur behet fjale per politikat e sigurise.

Qeveria shqiptare nuk duhet te perseri se gabimet fatale qe kreu ne dhjetor, gjate Konferences Islamike e gjate Asamblese se OKB.
ShBA jane faktori kryesor e determinues per sigurine e paqen jo vetem ne ate Rajon te veshtire, por ne terresi ne rang boteror.

Ne shqiptaret duhet te jemi koshient te rendesise jetesore qe kane pasur, kane dhe do te kene per neve, maredheniet e ngushta me SHBA, respektimi me fanatizem nga ne i ketyre lidhjeve gjeo strategjike.

Share: