Home KRYESORE Vettingu rikthen opozitën në Kuvend, ja çfarë pritet të ndodh nesër

Vettingu rikthen opozitën në Kuvend, ja çfarë pritet të ndodh nesër

Opozita ka bërë sot të njohura për publikun grupet e punës në kuadër të ligjit për Vettingun e politikanëve.

Pas mbledhjes në orët e drekës është marrë vendimi për të filluar punën dhe kë Kuvend.

Sipas burimeve të “Panorama”, mësohet se grupet e punës së opozitës do të jenë nesër në Kuvend, jo në Komisionet Parlamentare, por për të nisur nga puna “komisione paralele”.

Mësohet se të katër grupet do të kenë dhe takime me median, për të bërë të ditur platformën e tyre në mënyrë më të detajuar.

opozita kuvend

GRUPET E PUNËS SË OPOZITËS PËR VETTINGUN

1 – Dekriminalizimi i plotë përmes vettingut të politikanëve të lidhur me krimin.

2 – Çlirimi I drejtësisë nga kapja politike në funksion të bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin:

3 – Zgjedhje të lira të ndershme, demokratike ku qytetarët të jenë ata që vendosin:

4 – Një ekonomi e çliruar nga monopolet, nga oligarkët dhe nga korrupsioni qeveritar, në funksion të mirëqenies së qytetarëve”.

Për secilën nga pikat deputetët e opozitës janë ndarë në 4 grupe pune për të pasuruar me propozime platformën për cclirimin e qeverisjes nga krimi.

1 – Dekriminalizimi i plotë përmes vettingut të politikanëve të lidhur me krimin.

PD
Ervin Salianji
Oerd Bylykbashi
Rudina Hajdari
Isuf Çela
Xhemal Gjunkshi
Klevis Balliu
LSI
Petrit Vasili
Klajda Gjosha
Kejdi Mehmetaj
Endrit Brahimllari

2 – Çlirimi i drejtësisë nga kapja politike që të mdësjkojë dhe jo mbrojë Bashkëqeverisjen e Edi Ramës me Krimin:

PD
Enkelejd Alibeaj
Gent Strazimiri
Flamur Noka
Aldo Bumçi
Dhurata Çupi
Astrit Veliaj
Lindita Metaliaj
LSI
Silva Caka
Nasip Naço

3 – Zgjedhje të lira të ndershme, demokratike ku qytetarët të jenë ata që vendosin:

PD
Oerd Bylykbashi
Genc Pollo
Tritan Shehu
Luan Baçi
Myslym Murrizi
Endri Hasa
Lorenc Luka
Izmira Ulqinaku
Anton Frrokaj
LSI
Luan Rama
Nora Malaj
Floida Kërpaçi
Vangjel Tavo

4 – Çlirimi i ekonomisë nga monopolet, nga oligarkët dhe nga korrupsioni qeveritar, në funksion të mirëqenies së qytetarëve”.

PD
Edmond Spaho
Grida Duma
Florian Mima
Jorida Tabaku
Albana Vokshi
Bardh Spahia
Halim Kosova
Orjola Pampuri
Agron Shehaj
Nadire Meçorapaj
Luçiano Boçi
Valentina Duka
Hekuran Hoxhalli
Fatbardha Kadiu
LSI
Perparim Spahiu
Viktor Tusha
Edmond Panariti
Edmond Haxhinasto
Agron Çela
Lefter Koka
Shezai Rrokaj


360grade.al

Share: