Home KRYESORE Gazetari paralajmëron hakmarrjen e Fatmir Xhafës: Kam 40 vjet që e njoh,...

Gazetari paralajmëron hakmarrjen e Fatmir Xhafës: Kam 40 vjet që e njoh, vetëm duroni!

Gazetari Ylli Dylgjeri me anë të një postimi në rrjetet sociale ka shkruar mbi dorëheqjen e Fatmir Xhafajt nga posti i ministri të Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Dylgjeri ka rrëfyer më anë të një metafore dorëheqjen e Xhafajt, duke shkruar se si ish ministri i Brendshëm “nuk e ka humbur simiten”, por përkundrazi “Xhafa e mban mënd çdo “simite” që ka pjekur dhe… ka djegur, ai i servir te ftohta ashtu siç serviret hakmarja.”

Postimi i plotë

Me dorëheqjen, a e humbi Xhafa simiten?

Në një fshat ne jug të shqiperise jetonte një furrxhi me emrin Xhaferr. Ai piqte simite të ngrohta dhe të shijshme dhe ia shiste banoreve që kalonin aty pari. Erdhi një kohe qe simitet e tij kërkoheshin aq shume saqe fitoi emer e reputacion ne gjithe zonen perreth. Nje dite i vjen me plaku i fshatit dhe i porosit nje simite.

-Do ta marr me vone -i thote ai- Ma ruaj pak . Dhe Xhaferri e le mënjanë një simite për të.

Më vonë dynden njerezit e sapo ardhur nga punet e tyre dhe duan te blejne simite.

Në pune e sipër, nga rradha e gjate e bleresve, Xhaferri harron qe ka lene nje simite menjane per plakun e fshatit dhe e ngaterron me te tjerat. Kur vjen plaku ta marre simiten, Ai behet tym qe e ka ngaterruar dhe nis e kerkon ate midis te tjerave. Ben rremuje gjithe furren, kur fare mire mund ti jepte plakut çdo simite qe ti zinte dora. I shkreti, nga puna e madhe që kishte e kishte humbur fare dhe gjithë fshati domosdo e mbante avaz dhe e perseriste shpesh ndodhinë e Xhaferrit me simiten aq sa ka mbetur deri ne ditet e sotme :

Mos e humb si xhaferri simiten!
Kjo ishte rrefenja.

Po Xhafa ish Ministri yne i Brendshem e ka humbur “simiten” ?
Unë them: Jo!

Them jo, se kam nja 40 vjet që njihem me Fatmirin në punë të përbashkët nga koha e rinisë. Fatmir Xhafa e mban mënd çdo “simite” që ka pjekur dhe… ka djegur. Vetëm duroni.
Ai i servir te ftohta. Ashtu siç serviret hakmarja.

Share: