Home KRYESORE Merkel mirëpret përparimin e Brexit, por thotë se djalli fshihet në detaje

Merkel mirëpret përparimin e Brexit, por thotë se djalli fshihet në detaje

Kancelarja gjermane Angela Merkel përshëndeti të hënën përparimin në negociatat për një marrëveshje të Brexit dhe tha se donte një marrëdhënie të ngushtë me Britaninë, pasi ajo largohet nga Bashkimi Evropian, veçanërisht në çështjet e sigurisë.

“Shpresoj se ka progres, dhe me sa duket ka progres, por nganjëherë djalli fshihet në detaje, kështu që gjithçka është diskutuar“, tha ajo në një konferencë shtypi pas takimit me Kryeministrin holandez Mark Rutte.

Më parë, negociatori i BE Michel Barnier tha se një marrëveshje e Brexit ishte “brenda mundësive” javën e ardhshme, madje edhe kur ai këmbëngulji se Britania duhet të pranojë kontrolle të mundshme mbi tregtinë midis kontinentit të saj dhe Irlandës së Veriut.

Merkel tha se negociatat ishin në një fazë vendimtare dhe sa më shpejt të përfundonin më mirë do të ishte.

“Ne jemi dakord që duam marrëdhënie miqësore me Britaninë, mbi të gjitha bashkëpunim shumë të ngushtë në fushën e sigurisë“, tha ajo.

Rutte tha në konferencën e përbashkët për shtyp se: “Është e rëndësishme që Brexit të ndodhë sa më mirë që të jetë e mundur“.

360grade.al

Share: