Home KRYESORE Një twitt kundër “mikut Macron “: Trump prish festën në Europë/foto

Një twitt kundër “mikut Macron “: Trump prish festën në Europë/foto

Presidenti amerikan në festimet për 100 vjetorin e Luftës së Madhe.

Pas 18 muajsh mes shtrëngimeve burrërore të duarve, miqësisë së veçantë personale dhe një mosmarrëveshje themelore për të gjitha çështjet e mëdha (klima, Irani, Siria, Putin, tregtia), Emmanuel Macron dhe Donald Trump, të shtunën në Elysee, kanë treguar se kanë gjetur një marrëveshje, të paktën në dukje, mbi atë që mund të jetë mbrojtja e përbashkët e ardhshme evropiane e ëndërruar nga Macron: një mënyrë që Evropa të jetë një partner më i fortë dhe më i besueshëm brenda NATO-s dhe të ndajë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës shpenzimet dhe detyrimet që barten pothuajse vetëm (nga SHBA) deri tani, shkruan Corriere della Sera.

Image result for trump in elysee

“Ne kemi nevojë për të shpërndarë më mirë peshën e detyrimeve në kuadër të NATO-s”, pranoi Macron me Trump para shtypit, në fillim të intervistës, dhe “Ne duam një Europë të fortë,” siguroi Trump, pasi të dy theksuan – me buzëqeshje më të përmbajtura sesa në rastet e tjera – miqësinë e tyre personale.

Image result for trump in elysee

Nëse ishte kaq e nevojshme për të treguar afërsinë e rigjetur, arsyeja është se të premten mbrëma, sapo u ul në Paris, në bordin e Air Force One, për 100-vjetorin e përfundimit të Luftës së Madhe, presidenti amerikan kishte shkruar një nga cicërimat e tij të ashpra , këtë herë duke sulmuar kreun e shtetit që ishte gati për ta mikpritur atë, Macron.

Image result for trump in francia

“Presidenti Macron sapo sugjeroi që Evropa të ndërtojë ushtrinë e vet për të mbrojtur veten nga Shtetet e Bashkuara, Kina dhe Rusia. Shumë fyese, por ndoshta Evropa duhet të fillojë të paguajë pjesën e saj në NATO, të cilën Shtetet e Bashkuara kryesisht e subvencionojnë “.

Image result for trump in francia

Akuza ndaj Macron se është “shumë fyes”, pak orë nga takimi në Elysee, ka shkaktuar shumë bujë në Francë, nga ish-kryeministri Alain Juppe, tek kryetari i Asamblesë Kombëtare, Richard Ferrand. Elysee shpjegoi se frazat e Macron mbi ushtrinë e ardhshme evropiane ishin raportuar gabimisht. Gjatë intervistës së tij me Europe 1, të martën, Macron nuk iu referua ushtrisë kur tha se ne duhet të mbrojmë evropianët “në lidhje me Kinën, Rusinë dhe madje edhe Shtetet e Bashkuara”, por në hapësirën kibernetike. «Emmanuel Macron kurrë nuk tha se ishte e nevojshme të krijohej një ushtri evropiane kundër SHBA-ve», shpjegoi Elise.

Në zi për vdekjen e vëllait të tij më të madh Jean-Claude Trogneux, 85 vjeç, Brigitte Macron mirëpriti Melania Trump në Elysée. Të dy çiftet drekuan së bashku, pastaj Melania dhe Donald Trump u përshëndetën në oborrin e Elysee dhe hipën në limuzinën presidenciale të blinduar, duke lënë një shtëllungë tymi që mbështjolli Macronët.

Image result for trump all elysee con ombrello

Trump dhe gruaja e tij duhej të vizitonin varrezat amerikane në pyllin Belleau, por udhëtimi u anullua në momentin e fundit për shkak të shiut. Indinjatë dhe hutim për organizuesit e ceremonisë, sepse edhe duke dashur të heqin dorë nga helikopteri, varrezat janë vetëm 100 km nga Parisi dhe Trump do ti duhej pak më shumë se një orë rrugë.

Related image

Image result for Rethondes macron merkel

Në vend të kësaj, presidenti francez menjëherë la Parisin për të arritur në mitingun e Rethondes. Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Macron vizituan riprodhimin e vagonit të trenit, ku ishte nënshkruar armëpushimi më 11 nëntor 1918 (Lufta e Parë Botërore) dhe pastaj 22 qershor 1940 (pas disfatës së Francës kundër nazistëve).

Image result for Rethondes macron merkel

Festimet vazhduan në Muzeun Orsay: Macron, Merkel, Trump, kryeministria britanike May dhe presidenti turk Erdogan, vizituan ekspozitën kushtuar Picassos dhe morën pjesë në një darkë zyrtare me pesëdhjetë nga 72 krerët e shteteve dhe qeverive që priteshin në fundjavë. Të dielën  ceremonia solemne në Harkun e Triomfit në prani të presidentit italian Sergio Mattarella dhe udhëheqësit rus Vladimir Putin. Në pasdite hapja e Forumit të Paqes, një konferencë e madhe ndërkombëtare për të ringjallur multilateralizmin ku, Trump, jo rastësisht, mungoi. Dhjetë mijë agjentë ishin mobilizuar kundër terrorizmit dhe kërcënimit të demonstratave të dhunshme në lidhje me praninë e Trump në Paris./360grade.al

Image result for Macron, Merkel, Trump, erdogan , picasso


360grade.al

Share: