Home KRYESORE Sekuestrimi i 5.5 mln eurove, zbulohet shqiptarja e suksesshme në Suedi

Sekuestrimi i 5.5 mln eurove, zbulohet shqiptarja e suksesshme në Suedi

Një shumë e madhe valute u sekuestrua nga prokuroria e Lezhës dy ditë më parë. Bëhet fjalë për 5.5 milionë euro dhe disa apartamente të blera në Shëngjin, Lezhë, Tiranë etj. Por kush është marrësi dhe dërguesi i parave?

Shuma e madhe e parave kanë ardhur në llogaritë bankare të 80 vjeçarit Pjetër Voci që jeton në fshatin Gjadër të Lezhës dhe një sasi parash në numrin e llogarisë së vajzës së tij, Shqipe Vocit. Top Channel raporton se këto para vinin nga një biznesmen shumë i njohur në Europë, miliarderi Sten Ake Lindholm.

Miliarderi suedez dhe familja Voci nga Gjadri kanë një lidhje e cila për muaj të tërë është bërë objekt i një hetimi të hollësishëm të Prokurorisë së Lezhës. Me vendim gjykate, familjes Voci i janë vendosur në sekuestro preventive gati 5,5 milionë euro dhe shumë apartamente të blera së fundmi nga persona dhe kompani të ndryshme.

Më datën 22 janar, prokuroria nisi procedimin penal të referuar nga policia për pastrim parash dhe më 23 janar gjykatësi Artan Hajredinaj pranoi vendosjen në sekuestro preventive të llogarive bankare të Pjetër dhe Shqipe Vocit. Në emër të Pjetër Vocit, suedezi Sten Ake Lindholm ka bërë disa transferta bankare, më e madhja me 3,8 milionë euro, duke dhënë shpjegimin se është dhuratë për mikun e tij të dashur.

Prokuroria nuk e ka të qartë se përse janë bërë këto transferta të mëdha, duke dyshuar se përfituesi është vetë suedezi Sten Ake Lindholm, për të cilin i kanë kërkuar informacione shtetit suedez dhe thuhet se përgjigjje kanë marrë se zoti Lindholm ka biznese, por nuk tregohen transfertat.
Top Channel i kërkoi një koment Pjetrit dhe Shqipes, por ata thonë se nuk japin intervista për rastin. Më pas, me një kërkim të thjeshtë në internet gjetëm se suedezi tashmë i moshuar është një miliarder pronar i kompanisë “Biltema”, një nga njerëzit më të pasur në Evropë. Në kompaninë e tij punon shqiptarja Adelina Voci, vajza e Pjetër Vocit nga Gjadri. Adelina ka bërë karrierë në nivelet më të larta drejtuese dhe aktualisht është zv/presidente e kompanisë “Biltema”.

TCH i ka kërkuar edhe zonjës Adelina një koment, por ajo nuk pranoi të flasë për këtë çështje. Ndërkohë, prokuroria po vazhdon hetimet për të kuptuar se si 5,5 milionë euro u bënë dhuratë nga një miliarder nga Suedia për një familje të thjeshtë në Gjadër të Lezhës./opinion.al


Share: