Home KRYESORE Sugjerimet e Shijes: Burim i fuqishem proteinash bimore dhe antioksidantesh

Sugjerimet e Shijes: Burim i fuqishem proteinash bimore dhe antioksidantesh

Tahini me susam

100% pulp i fares se susamit
Tahini është një paste e bërë nga farat e pjekura te susamit qe zhveshura nga levorja, dhe te bluara në mullinj guri. Tahini me susam është një burim i pasur i acideve yndyrore esenciale, mineraleve, vitaminave dhe antioksidantëve. Ai eshte nje alternative e mirë për të zëvendësuar proteinave që vijnë nga mishi, pasi ai është i pasur me proteina bimore të cilat kontribuojnë për shëndetin e mirë të organeve si mëlçia dhe veshkat.

Tahini mund të përdoret si një ushqim i shëndetshëm alternativ ne shume receta dhe produkte të kuzhinës, si pjekje ose ëmbëlsira te ndryshme, humus apo salca te ndryshme. Ai lidhet mirë me embelsues të tille si mjaltë ose shurup panje apo melasa.

Tahini i plote kokërr është edhe më i shëndetshme se sa tahini origjinal i thjeshtë. Për shkak të përpunimit të ulët të farave te susamit ai përmban edhe më shumë vitamina dhe antioksidantë, gjithashtu ai është i pasur me fibra dietike.

Paketimi 300 gr
Ne rrjetin e dyqaneve Neranxi do te gjeni Tahini me pulp te Farave susamit te thjeshte dhe Tahini me Fara te susamit me Mjalte dhe Tahini Fara Susami dhe cokollate te zeze.

Share: