Home KRYESORE Aleatët mbështesin Bashën, pro djegies së mandateve

Aleatët mbështesin Bashën, pro djegies së mandateve

Pas propozimit të kreut të demokratëve Lulzim Basha për të djegur mandatet, kanë ardhur edhe reagimet e para nga partitë aleate.

Monika Kryemadhi është treguar lakonike në mesazhin e saj në Facebook, ku ka shkruar: “Beteja kundër Ramës dhe bandave të krimit vazhdon. Nuk ka parë gjë akoma!” Në këtë mënyrë Kryemadhi nuk ka dhënë një qëndrim të qartë lidhur me djegien e mandateve, megjithëse duket e vendosur për të vazhduar me betejën opozitare. Vlen për t’u kujtuar se më parë, Monika Kryemadhi e ka kundërshtuar një propozim të ngjashëm, që atë kohë u bë nga Sali Berisha, duke thënë se “mandatet janë fituar me gjak”. LSI ka 18 mandate në Kuvendin e Shqipërisë.

Ndërkohë, Partia për Drejtësi Integrim dhe Unitet ka mbështetur hapur propozimin e Lulzim Bashës. Në një status në profilin e Facebook të kësaj partie, shkruhet se: “Vlerësojmë propozimin e z. Basha për djegien e mandateve, si një shprehje e vullnetit të qartë, që para zërit të qytetarëve dhe nevojës së vendit për zgjidhje politike, nuk vuri status quo(-në) e një parlamenti ilegjitim, por bëri fakt zgjidhjen politike që kjo mazhorancë po e refuzon me arrogancë.”

Por mbetet e paqartë se sa deputetë ka realisht PDIU në parlament. Reme Lala dhe Elena Xhina (e cila zëvendësoi pas dorëheqjes Bujar Muçën) kanë deklaruar se votat e tyre do t’i çojnë për Partinë Socialiste. Nuk dihet as qëndrimi i Dritan Bicit, deputetit tjetër të kësaj partie që zëvendësoi Aqif Rakipin pas heqjes së mandatit nga KQZ.

Nga ana tjetër, edhe Agron Duka i Partisë Agrare Ambientaliste është shprehur se mbështet vendimin e Bashës. Megjithëse mund të ishte gjetur një rrugë institucionale, duke mos shkuar direkt në djegien e mandateve, Agron Duka thotë se PAA do të pranojë që të djegë tre mandatet që ka në listat e Partisë Demokratike.

Share: