Home KRYESORE Kriza Politike ne Rome! Nga Dritan Haxhiraj

Kriza Politike ne Rome! Nga Dritan Haxhiraj

Nuk kishte si te ndodhte ndryshe qe nje nga vendet me strategjike te Mesdheut te mos kalonte ne duart e nje te padituri.

Dija e librave dhe djersa e punes vine nje momente qe injorantet i nxjerr zbuluar e kjo ka nje kosto te larte kur ajo vishet me pushtet, pastaj kur ai vend eshte nje nga pikat kyçe te NATO-s e te BE problemin eshte mire ta mbyllesh pa lindur.

Dhe per kete ne Washington ka mjeshtra te politikes globale.

Mesa duket vapa e gushtit nuk i ka bere mire Ministirit te Rendit dhe ai e di shume mire perse kriza i plasi ne duar pikerisht tani.

E para, ne Washingtone kerkuan “koken” e tije dhe kjo erdhi menjehere ne sallonet e Romes si reflektim per ate qe kjo qeveri prodhoi ne 14 muaj.

Po perse SHBA çmontuan tezen e “kapitenit” te Mesdheut?
Perse SHBA jane kaq shume te shqetesuar me ate qe po ndodh ne Itali?

Prej dekadash Italia ka qene Aleati natyrale i SHBA ndaj aksit franko- gjermane.
Prej me shume se 14 muajsh Italia ka lene ne duart e nje tjetjer superfuqie si ajo kineze qe zotrone tashme teknologjine 5G disa azienda lider italiane ne bote dhe me kete mjete te ri te teknologjise po ve ne rrezike te dhenat sensibel te nje nga vendeve kyç te Aleances.
Prej me shume se 14 muajsh TAP po perfundon linjen e saj te montimit ne brigjet shqiptare por jo ne ato te Puglias ne Itali dhe kjo ishte goditja perfundimatare qe ky demostrime muskujsh nga ana e “kapitenit” i drejtoi shtyllen kurrizore ne oret qe po ndjekim.

Zgjedhet e Paralamentit Europiane te disa javeve me pare treguan se ne Europe, Demokarcite jane te konsoliduara me voten e popujve europiane, keshtu qe per “kapitenin” ka akoma kohe te studioje librat mbi Europen dhe mbi mundin e Demokracive kudo ato qe ndodhen.

Strategjia e “kapitenit” per te strumentalizuar krizen e migranteve prodhoi akoma me shume regres ne ekonomi dhe pasiguri ne politikat e brendeshme..
Meqense fajin ja kane migrantet vetem ne muajin maj 2019 “kapitenit” i jane mbyllur 157 nderrmarje dhe ne muajin qershor ky trend nuk ra , perkundrazi u shtua ne numer.

Kjo qeveri e 14 muajve erdhi me sloganin e “vafanculo” dhe vertet nga deshperimi i paditurise dhe i punes reale i tregoi botes se jo çdo gje qe prodhohet ne Demokraci hidhet ne det, ky eksperiment politik i 14 muajve prodhoi kaos, ofendim sociale per nje nga kulturat lider ne bote.

Te gjitha rruget kalojne nga Roma.

Edhe kur ajo jep shembullin e keq…

Share: