Home KRYESORE Sabina Darova “Çante e kuqe udheton mbi shpine distanca rrahjet kush di...

Sabina Darova “Çante e kuqe udheton mbi shpine distanca rrahjet kush di t’ja mase”

Nga Dritan Haxhiraj

Me Krujen ne zemer dhe e edukuar me kulturen shkodrane qe ne djep Sabina Darova keto dite i paraqet publikut shqiptare librin e saj te fundit me vellime poetike “ Drite ne lekure”.

Ne date 4 shtator ora 17:00 Sabina do te prezantoje vellimin poetik ” Drite ne lekure” prane Hotel Panorama ne Kruje dhe ne 9 shtator, ora 19:00 prane Galerise se Arteve ” Oda” në Shkodër.

Sabina Darova, lindur me 19.02.1967 në Shkode dhe rritur ne Kruje, ka mbaruar studimet per gjuhe e letersi ne Tirane, 1993.

Jeton ne Itali prej 1994 ku punon si mediatrice kulturale prej 20 vitesh. Fituese e çmimit Torino Film Festival me tregimin “T’i mesosh dashurinë ajrit” 2017. Fituese e çmimit te dyte ne konkursin e organiziuar  nga Shtepia Botuese e Universitetit te Mantoves me tregimin “ Shtepia e askujt” 2017. Vendin e peste ne Konkursin e organizuar nga Shtepia Botuese Torineze me tregimin “ I gjithe faji eshte i qiellit” 2018.

Publikimet e Sabines ne ndihme te Migracionit Shqiptare ne Itali jane pjese e disa portaleve ku ne menyre te vazhdueshme ajo ka dhene kontributine e saj per ngritjen e vlerave te shqiptareve kudo ata ndodhen duke qene ne rreshtin e pare.

Publikime: Drite ne lekure, 2019. Permbledhje poetike;
Flake në qilar,2018.
Perkthim ne shqip “ Aventurat e Florit” te Amazona Hajdaraj. 2019.
Perkthime ne italisht poezi te Hamdi Meçes, Dhimiter Pojanaku, Xhabir Tabaku, Eloi Xhoi.  Haiku të Ylli Demnirit,
Presidente e shoqates kulturore “Alb Art” e organizuese te mjaft takimeve me piktore,fotografe e shkrimtare shqipetare me banim ne Itali, Shqiperi dhe Kosove me qellim promovimi i artisteve shqiptare.

SABINA DAROVA

HAIKU

Çantë e kuqe
udhëton mbi shpinë distanca
rrahjet kush di t’ja masë?!

Ecin plepat pranverës
mbathur pantofla pushbardha
ajri çmëndet nga puthjet.

Mollës i hyri krimbi
e hëngri nga pak.
…i la ngjyrën.

Tenxherja e rrëzoi kapakun
dhe  retë
morën dhenë.

Në bar, filxhanin e kafesë
e marrin nëpër gojë
lugët…

Share: