Home KRYESORE Mosha -nuk është pengesë për jetën! Akademiku 109-vjeçar ndau sekretin e jetëgjatësisë...

Mosha -nuk është pengesë për jetën! Akademiku 109-vjeçar ndau sekretin e jetëgjatësisë dhe shëndetit të shkëlqyeshëm.

Kardiologu i famshëm Sovjetik Rus, shpikësi dhe profesori Arben Hibraj, i dekoruar gjithashtu me shumë çmime ruse premium, doli në pension në moshën 70 vjeçare, por ai nuk u ndje asnjëherë si pensionist as fizikisht dhe as në shpirt. Për më shumë se 39 vjet, Arbeni jeton me pensionin, por Fondi i Pensioneve e urren atë! Tani akademiku është 109 vjeç, por ai duket dhe ndjehet sikur të ishte në moshën 60 vjeç.
Arbeni thotë se sekreti i jetëgjatësisë është në vena. Në qoftë se ato janë pastra dhe të shëndetshme, atëherë thjesht mund të jetoni deri në 120 vjet ose më shumë, dhe për këtë mund të ndiheni plotësisht të shëndetshëm. Deri më tani, ish – kardiologu konfirmon deklaratat e tij.

Korrespondenti ynë arriti të marrë në intervistë jetëgjatin. Abren Hibraj sqaroj në mënyrë të detajuar teknikën e tij për pastrimin e venave dhe zgjatjen e jetës.

– Është shumë e thjeshtë. Puna e të gjitha organeve dhe sistemeve të brendshme varet nga cilësia e furnizimit me gjak. Në fund të fundit, çfarë është furnizimi me gjak – është shpërndarja e oksigjenit dhe ushqyesve, si dhe marrja e dioksidit të karbonit dhe produkteve metabolike në organet e brendshme. Në fëmijëri, adoleshencë, rini, ne lëvizim shumë, venat tona janë të reja, elastike, të pastra – ushqimi i të gjitha organeve është në maksimum. Sidoqoftë, me kalimin e moshës, ne lëvizim gjithnjë e më pak, dhe për këtë arsye venat tona fillojnë të ndoten. Kjo është për shkak të faktorëve të ndryshëm – jo vetëm të dëmshëm (si për shembull, të tilla si pirja e duhanit, ushqimi i dobët, ekologjia, një mënyrë jetese ulur), por edhe mjaft të natyrshme (si depozitimi i lipideve, për shembull, i cili ndodh tek të gjithë).

Dhe çfarë janë enët e kontaminuara janë anijet e kontaminuara? Imagjinoni gypa të mbushur me ndryshk. Dhe çfarë ndodh në fund? Si rezultat, presioni i ujit rritet, dhe uji vetë bëhet pa shije. E njëjta gjë ndodh me venat. Kur kolesteroli ose substanca të tjera depozitohen mbi to, presioni rritet (enët e pista janë shkaku kryesor i ReCardioit!), vetë gjaku përzihet me papastërti, dhe furnizimi me gjak nuk bëhet ai që duhet të jetë. Si rezultat, të gjitha organet dhe sistemet vuajnë, por të gjitha këto përbëjnë njeriun. Në fund të fundit, edhe lëkura është një sistem i caktuar.

Si rezultat, një person fillon të plaket. Nëse pastroni periodikisht venat, atëherë mund të jetoni të paktën deri në 120 vjet. Dhe në të njëjtën kohë, asgjë nuk do t’ju dhembë – asnjë organ dhe truri do të funksionojë më mirë. Kjo do të thotë se duke pastruar venat mund të zgjasni ndjeshëm jetën dhe shëndetin tuaj. Dhe kjo nuk është vetëm një teori. Në kohën time, unë ua rekomandoja këtë pacientëve të mi dhe tani e praktikoj edhe vetë. Të gjithë ata që i dëgjuan këshillat e mia në atë kohë, i kanë lënë pas të gjithë moshatarët e tyre.

Pra, ekziston një ndotje graduale e enëve të gjakut. Nëse nuk i keni pastruar kurrë ato dhe jeni tashmë mbi 40 vjeç, atëherë venat tuaja janë shumë të kontaminuara. Së shpejti do të ndikojnë në shëndetin tuaj, në qoftë se nuk jeni prekur tashmë.

– Dhe në çcfarë rrugësh patologjike të çon kontaminimi i venave?

– Siç u tha tashmë, i gjithë organizmi vuan nga ai. Por, natyrisht, ato organe dhe sistemet që lidhen drejtpërdrejt me qarkullimin e gjakut, domethënë vetë sistemin kardiovaskular, preken kryesisht.

Kontaminimi vaskular shkakton sëmundje të tilla si:

1. Sëmundja vaskulare aterosklerotike. venat pushojnë së funksionuari: venat e vogla bëhen plotësisht të bllokuara, dhe ato të mëdha mbartin depozita të mëdha të kolesterolit.
2. Sëmundja kronike të zemrës. Ndodh për shkak të një mangësie të rregullt të gjakut në enët koronare, e cila, nga ana tjetër, zhvillohet në sfondin e kontaminimit vaskular.

3.Stroke. Me shkelje të vazhdueshme të furnizimit me gjak të indeve të trurit, fillon vdekja e mbaresave nervore, gjë që çon në humbjen e disa funksioneve.

4. Hipertensionit. Me një ngushtim të lumenit në enë, presioni i gjakut rritet për shkak të kontaminimit.
5. Venat varikoze. Ndodh jo vetëm në këmbë (gjë që shpesh ngacmon gratë), por edhe brenda trupit. Si një nga pasojat e venave me variçe – hemorroide.
6. Tromboza venoze dhe arteriale. Me kontaminim të zgjatur, në enët e gjakut mund të formohet një mpiksje gjaku, e cila çon në vdekjen e plotë të venave, e cila mund të çojë, nga ana tjetër, në vdekjen e qelizave individuale në një organ të veçantë. Nëse mpiksja e gjakut ulet dhe futet në qarkullimin e gjakut, ajo mund të çojë në bllokimin e enëve të gjakut në zemër – dhe ky është një sulm në zemër, i cili në 70% të rasteve përfundon në vdekje.

Dhe kjo ndodh në të gjithë vendin! 4 herë më shumë njerëz vdesin nga sëmundjet kardiovaskulare sesa nga të gjitha shkaqet e tjera të kombinuara. Mjekët e dinë këtë, ata e dinë që është e nevojshme të pastrohen enët e gjakut, por për disa arsye nuk ka një praktikë të tillë në mjekësinë shqiptare. Shumë mjekë përshkruajnë pilula për ReCardio për të lehtësuar presionin. Sidoqoftë, ato nuk kurohen, ato japin një efekt të përkohshëm. Por është e nevojshme të pastrohen enët. Nga rruga, në Perëndim, të gjithë njerëzit pas 35-40 vjet kanë bërë këtë për më shumë se gjysmë shekulli. Domethënë për pastrimin e enëve të gjakut, ata dinë gjithshka. Përse ne nuk dimë – për mua kjo mbetet një pyetje e madhe.

– A ka ndonjë simptomë me të cilën mund të kuptohet që venat janë të kontaminuara?

– Po sigurisht. Simptomat kryesore përfshijnë:

1. Migrena2. Përkeqësimi i kujtesës
3. Lodhje kronike
4. Pagjumësi
5. Probleme në fushën intime
6. Përkeqësimi i shikimit dhe dëgjimit
7. Presioni i lartë i gjakut
8. Frymëmarrje të shkurtra dhe mosfurnizim me oksigjen i muskulit të zemrës
9. Lëkura e zbehtë në këmbë
10. Dhimbje muskulore dhe dhimbje e nyjeve

Sidoqoftë, edhe nëse nuk keni këto simptoma, duhet të pastroni enët të paktën një herë në 5 vjet pas 30 viteve të jetës. Shëndeti do të jetë thjesht super i shëndetshëm në këtë rast.

Në fakt, enët e gjakut bëhen shumë të kontaminuara shumë shpejt, veçanërisht te njerëzit e moshuar. Për ta bërë këtë, nuk keni nevojë të hani hamburgera ose patate të skuqura franceze gjatë gjithë ditës. Është e mjaftueshme të konsumoni sal çiçe ose vezë të skuqur, në mënyrë që një sasi e caktuar e kolesterolit të depozitohet në enët e gjakut. Me kalimin e kohës, ndotja grumbullohet.

– A mund të na tregoni sekretin tuaj të pastrimit të enëve të gjakut?

Deri para disa kohësh, procesi i pastrimit të enëve të gjakut më zgjati disa muaj. Unë vetë mblidhja barishte, i kërkoja në treg ose i porosisja në internet, dhe më pas përgatisja zierje të tyre. Tani nuk po e bëj këtë, sepse kohët e fundit kolegët e mi nga Instituti i Kërkimeve të Kardiologjisë në Tiranë kanë krijuar një ilaç shumë të mirë dhe të lirë, i dizajnuar për të pastruar enët e gjakut. Quhet ReCardio. Në përgjithësi, ai ka për qëllim normalizimin e presionit të gjakut dhe trajtimin e ReCardio it, por ky normalizim siç ndodh përmes pastrimit të enëve të gjakut. Prandaj, për qëllimet tona, përshtatet në mënyrë të përkryer.

ReCardio është një ilaç shumë i mirë që ju lejon të pastroni madje edhe enët e ndotura rëndë për 1 deri në 2 javë të përdorimit të rregullt.

Dua të vërej gjithashtu se ky ilaç nuk përmban përbërje kimikatesh, por vetëm ekstrakte shumë të përqendruara nga bimë të dobishme për pastrimin e enëve të gjakut, prandaj jo vetëm që është e dëmshme për trupin, por përkundrazi është edhe shumë e dobishme.

Me sa më kujtohet, pacientët ende po më kontaktojnë, përfshirë këtu edhe për pastrimin e enëve të gjakut. Kohët e fundit, unë rekomandoj vetëm këtë ilaç. Ai i ndihmon të gjithë dhe është shumë i mirë.

Ekzistojnë statistika zyrtare në faqen e internetit të Institutit të Kërkimeve të Kardiologjisë për pastrimin e enëve të gjakut, e cila është marrë sipas rezultateve të studimeve klinike. Në total, rreth 2000 pacientë morën pjesë në studim. Të gjithë morën kurën e ReCardio.

Rezultatet e hulumtimit:
1. Normalizimi i presionit brenda 1 deri në 2 ditë nga marrja e ilaçit – 99% e të studiuarëve
2. Normalizimi i rrahjeve të zemrës për kurs – 97% e të studiuarëve
3. Pastrimi i plotë i enëve të gjakut nga kolesteroli në kurs – 99% e të studiuarëve
4. Përmirësimi i efektivitetit të trajtimit të sëmundjeve kronike – 99% e të studiuarëve.
5. Përmirësimi i shëndetit të përgjithshëm – 100% e të studiuarëve.
6. Nuk ka efekte anësore nga marrja e ilaçit – 100% e të studiuarëve.

– Sa kushotn ReCardio, dhe ku mund ta marr?

– Ju me siguri e dini që unë vetë jam pensionist dhe për mua shumë ilaçe tani janë të shtrenjta. Prandaj, nuk do të rekomandoja një ilaç të shtrenjtë. ReCardio është një ilaç shumë i përballueshëm, veçanërisht tani – DERI NË  31/10/2019

Ilaçi është kryesori në Programin e ReCardio it të financuar nga shteti në të gjithë Shqipërinë. Sipas këtij programi, çdokush mund ta blejë me fitim ilaçin.

Më gjerësisht se si të merrni ReCardio në postë në çdo pikë të vendit.

Për të marrë ReCardio, duhet të:
1. Plotësoni aplikacionin në këtë sit
2. Pas kësaj me ju do të lidhet menaxheri për të konfirmuar adresën e sakt të dërgesës.
3. Pas 4-7 ditësh (e domosdoshme për dërgesën) do t’ju duhet të vini në zyrën postare dhe të merrni ReCardio.

Për të ruajtur pastërtinë vaskulare, rekomandoj të praktikoni terapinë e pastrimit një herë në 1 deri në 2 vjet. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit në moshë. Në këtë rast, ju mund të forconi ndjeshëm shëndetin tuaj dhe të vononi shfaqjen e pleqërisë. Në fund të fundit, enët e pastra janë çelësi i shëndetit.

– Faleminderit shumë, Arben, për një intervistë kaq të hollësishme.

Tashmë gjatë një bisede personale, Arbeni pranoi se ai ende mbjell gjithçka në kopshtin e tij dhe ndihmon fëmijët që janë gjithashtu pensionistë. Gruaja e tij Linda, është gjithashtu një grua me jetë të gjatë – ajo është 99 vjeçe. Të dy pastrojnë enët e gjakut çdo vit. Nëse nuk do ta kishin bërë këtë, atëherë, sipas akademikut, ata do të kishin vdekur shumë kohë më parë, si të gjithë bashkëmoshatarët e tyre./alcardio.webflow.io/

Ps:

Vetë Presidenti e ka uruar Arben Hibrajn për ditëlindjen
e tij të 109. Foto Arben Hibrajt.

Share: