Home KRYESORE Ministrat e BE-së bien dakord të çelin negociatat me Shqipërinë

Ministrat e BE-së bien dakord të çelin negociatat me Shqipërinë

Lajm i mirë për Shqipërinë. Gjatë takimit virtual të ministrave për Europën është arritur një marrëveshje për të hapur bisedimet me vendin tonë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Një lajm i mirë në këto kohë të zymta. Më në fund është dhënë drita jeshile në Këshillin e Ministrave për Europën gjatë videokonferencës për nisjen e bisedimeve për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Nga kjo përfiton Bashkimi Europian dhe Ballkani Perëndimor. Urime për Tiranën dhe Shkupin, e keni merituar”, shkruan ministri gjerman për Europën, Michael Roth në Twitter.

Edhe Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi, përgëzoi vendet anëtarë për arritjen e një marrëveshjeje.

“Përgëzoj me gjithë zemër edhe dy vendet. Ky vendim i dërgon një mesazh të qartë dhe të pastër Ballkanit Perëndimor: e ardhmja juaj është në BE”, shkroi Varhelyi në Twitter./Opinion.al

Share: