Home KRYESORE Bardhi: Inceneratori i Elbasanit, 23-vjeçarja mori projekt 23 milionë euro

Bardhi: Inceneratori i Elbasanit, 23-vjeçarja mori projekt 23 milionë euro

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazmend Bardhi tha se në rastin e e inceneratorit të Elbasanit është shkelur ligji i PPP-ve dhe procedura e garës.

I ftuar në emisionin “Opinion”, Bardhi ka treguar se si është shpallur fitues i një investimi 23 milionë euro, projekti i 23-vjeçares Stela Gugalla, me nje kompani te krijuar pak muaj para se te merrte projektin.

“Më 4 tetor 2014 bashkia Elbasan shaplli emergjencë mjedisore. Në datën 9 i dërgon ministrisë një shkresë ku e informon për këtë problem. Në datën 12 Ministria i kthen përgjigje dhe i thotë: po, kemi një problem. Në datë 14 Stela Gugalla krijon “Albtech Energy” me kapital 50 mijë euro.

Një muaj pasi kjo 23-vjeçarja krijoi një kompani, dërgon një propozim në Ministrinë e Mjedisit që i thotë: Kam një projekt për menaxhimin e mbetjeve.

Ministria e merr projektin dhe thotë: Për 1 muaj duhet t’i japim zgjidhje. Në datën 16 Dhjetor i thotë: E shqyrtova projektin, më jep ofertën. Në 16 Dhjetor brenda së njëjtës ditë jepet oferta”, u shpreh Bardhi.

I pyetur se ku qëndron shkelja në këtë procedura, Bardhi tha: “Duhet të hapet garë. Ka tre procedura: garë e hapur, garë e negociuar ose propozim me shpallje. Pas Stelës fshihej Klodian Zoto. Është shkelur ligji i PPP-së se nuk ka patur garë. Brenda 24 orësh Stelës 23-vjeçe i jepet një projekt 23 milionë euro, kur kompania kishte zero lekë”./Opinion.al

Share: