Home KRYESORE Studiuesi: Vaksina e Oksfordit do të ndalojë transmetimin e COVID

Studiuesi: Vaksina e Oksfordit do të ndalojë transmetimin e COVID

Rezultatet nga testimet e vaksinës antiCOVID të Oksfordit sugjerojnë se mund të jetë në gjendje të ndalojë transmetimin e virusit, ka thënë studiuesi kryesor i testimeve.

Profesor Andrew Pollard tha se ishte “vërtet i kënaqur” me rezultatet, të cilat treguan se vaksina ndaloi 70% të njerëzve që shfaqnin simptoma të Covid.

LEXO EDHE: Vaksina e Oksfordit rezulton se krijon 70% mbrojtje nga COVID-19

Ai tha në programin Today të BBC Radio 4 se ishte gjithashtu domethënëse që askush që mori vaksinën nuk kishte kërkuar trajtim spitalor për Covid-19.

Ai shtoi se nëse njerëzve do t’u jepej më parë një dozë e ulët, e ndjekur nga një dozë e lartë një muaj më vonë, mbrojtja rritet në 90%.

Pollard shtoi se kishte “të dhënat sugjerojnë” se ky regjim doze “ishte gjithashtu në gjendje të zvogëlojë infeksionin asimptomatik”.

“Nëse gjithçka shkon mirë, ne mund të jemi në gjendje të ndalojmë virusin në gjurmët e tij dhe të ndalojmë transmetimin midis njerëzve,” tha ai.

Kompania AstraZeneca, që ka prodhuar vaksinën e zhvilluar nga shkencatërët e Oksfordit, ka njoftuar sot se rezultatet e testeve në shkallë të gjerë kanë treguar se vaksina e tyre krijon 70% mbrojtje ndaj COVID-19. Ajo po përgatitet të prodhojë 3 miliardë doza për t’u shpërndarë në të gjithë botën pasi të ketë marrë autorizimin nga autoritetet përkatëse.

Megjithëse ka një efikasitet më të ulët se vaksinat e Pfizer dhe Moderna, mbrojta e të cilave është 95%, vaksina e Oksfordit, do të ketë një çmim prej rreth 4 euro, shumë më pak se vaksina e Pfizer që do të jetë 17 euro ose Moderna që kushton 28 euro./ Opinion.al

Share: