Home KRYESORE Gazeta angleze zbulon emrin e bosit të krimit nga Hasi

Gazeta angleze zbulon emrin e bosit të krimit nga Hasi

Fation Dautaj, është 36-vjeçari shqiptar i cilësuar si person i rrezikshëm në Britani, i cili humbi në Komisionin e Apelit për Emigracionin Special.

Sipas Ministrisë së Brendshme dhe Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA) ai është cilësuar person i aftë për dhunë ekstreme dhe një anëtar me ndikim në një rrjet kriminal shqiptar me qendër në Londër i përfshirë në importimin e kokainës, prodhimin e kanabisit, trafikim të njerëzve dhe pastrimit të parave.

Sipas Express.co.uk, ai është një gangster,  i pretenduar “pa gjurmë financiare” në Mbretërinë e Bashkuar që ka një “Piano Bar” në Shqipëri.

Dauti, i cili njihet gjithashtu si Fation Dautaj, iu dha qëndrimi i përkohshëm në vitin 2012, sepse ai ishte i martuar me një shtetas të BE-së,  letoneze.

Ai u bë qytetar i përhershëm në gusht 2017, por “Home Office” e revokoi atë në shtator të 2019-ës, bazuar në inteligjencën nga NCA, e cila po hetonte rrjetin e tij, por nuk kishte qenë në gjendje ta akuzonte atë.

Dauti mohon përfshirjen në krim dhe argumentoi gjatë apelit që ai thjesht e njeh shoqërisht ose ishte në lidhje me disa anëtarë të tjerë të bandës që po hetohej.

Këtu përfshihej kushëriri Alket Dauti, 33 vjeç, i cili u arrestua nga oficerët e NCA në qershor të 2018-ës në Penge, në jug të Londrës, dy muaj pasi u takua me Dautinm, para se të ekstradohej në Belgjikë në janar të vitit 2019 për të vuajtur një dënim prej 10 vitesh.

Në mars, gjykatësit pranuan përfaqësimet e “Home Office” dhe NCA se Dauti ishte i përfshirë në krim dhe përbënte një “kërcënim serioz për sigurinë dhe sigurinë publike”, nëse lejohej të qëndronte atje.

Apeli dëgjoi se ai kishte vetëm një llogari bankare në Mbretërinë e Bashkuar, financuar nga pagesa parash dhe fitime të kufizuara nga një kompani papafingo, por shijonte klube të natës, produkte dhe automjete të nivelit të lartë, duke përfshirë një Bentley, Range Rover dhe Jaguar, ndërsa zhvillonte tregti droge.

Apeli dëgjoi prova në lidhje me një sulm ndaj një bullgari jashtë një klubi nate në orët e para të 21 tetorit të vitit 2012, kur roja u godit me thikë pranë zemrës, por arriti të mbijetonte.

Dauti tregoi se ai ishte përleshur me bullgarin dhe u kthye në Shqipëri menjëherë pas sulmit.

Ai u arrestua dhe u akuzua pas kthimit të tij, por deklaratat u tërhoqën mes pretendimeve që ata kishin frikë nga Dauti dhe ishin paguar që të mos bashkëpunonin me policinë.

Dauti u paraqit në “Blackfriars Croën Court” i akuzuar për në lidhje me goditjen me thikë në Mars të vitit 2013, por prokuroria u tërhoq për shkak të mungesës së provave.

Dauti tha në seancën dëgjimore të SIAC se ai ishte atje gjatë natës, por nuk ishte i përfshirë në përpleshje me thika.

Ai argumentoi se ndalimi nga policia i shkakton atij dhe gruas së tij shqetësim të madh dhe ai dëshiron të rifillojë jetën e tij me të në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa ai tani është në Tiranë ku ai zotëron një “Piano Bar”.

Fotografitë e  Dautit me një kallashnikov dhe pistoletë izraelite u gjetën në telefonin e tij gjatë një kontrolli kufitar në Dover.

Martin Matthews, Menaxheri i Operacioneve të NCA, i tha seancës dëgjimore në vitin 2017 se Dauti u vlerësua të ishte “koka” e rrjetit shqiptar.

Ai tha se u bënë disa arrestime, pas kilogramëve kokainë të kapura dhe emigrantë të paligjshëm të ndaluar, gjatë hetimeve në rrjet, por nuk kishte prova të mjaftueshme për të arrestuar Dautin.

Matthews përshkroi Dautin si të identifikuar në vitin 2017 si një subjekt me interes, duke u vlerësuar të jetë udhëheqësi, i një grupi shqiptar etnik të krimit të organizuar, i cili ishte i angazhuar në mënyrë aktive në importimin e drogës, pastrimin e parave dhe kontrabandimin e migrantëve në të gjithë Evropën.

Dauti shkoi në Mbretërinë e Bashkuar në moshën 14 vjeç.

Pas rastit të goditjes me thikë, ai u kthye për pak kohë në Tiranë, ku bëri një përpjekje për të rifilluar jetën e tij duke hapur një “Piano Bar” më 15 shtator 2013, ku u qëllua në këmbë.

Ai bëri bujë në media me gazetat që spekulonin se ishte i lidhur me goditjen me thikë, aktivitetet e krimit të organizuar në Londër, ose një gjakmarrje familjare.

Avokatët e Dautit argumentuan se megjithëse ai nuk ishte i përfshirë në krim të organizuar, nëse do të identifikohej, ata që gabimisht mund të besonin se ai ishte, do kthehej në një shënjestër të mundshme për kriminelë të mirëfilltë.

Gjithashtu u argumentua se ishte në interesin e publikut që identiteti i tij të dihej, për shkak të lidhjeve të supozuara me trafikim personash, të cilat mund ta lejonin atë të hynte sërish në vend në mënyrë të paligjshme dhe për shkak të emrit të tij që ishte në regjistrin publik në Shqipëri që nga viti 2013.

Sidoqoftë, Dauti nisi një apel të menjëhershëm në Gjykatën e Apelit, por nuk dha prova të tjera pse jeta e tij do të rrezikohej dhe gjykata refuzoi kërkesën sot.

Dauti ka nisur gjithashtu ankesë në Gjykatën e Apelit kundër refuzimit të SIAC për ta lejuar atë përsëri në vend.

Top Channel

Share: