Home Gjeo-Ekonomia Propozoi njohjen e pavarësisë së Kosovës,deputeti ukrainas: Jam kërcënuar nga serbët

Propozoi njohjen e pavarësisë së Kosovës,deputeti ukrainas: Jam kërcënuar nga serbët

Deputeti ukrainas, Alexey Goncharenko, ka bërë thirrje për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Anëtari i Partisë së Solidaritetit Evropian, partia e ish-presidentit Petro Poroshenko, thotë se në parim ideja e tij mbështetet dhe se është një nga temat më të diskutuara publike në Ukrainë.

“Para 24 shkurtit, disa njerëz thoshin se nëse Ukraina e pranon Kosovën, atëherë Rusia mund të justifikojë atë që ndodhi në Krime dhe Donbas. Por pas 24 shkurtit, e gjithë bota tashmë e kuptoi se ishte vetëm një pushtim i Rusisë dhe jo vullneti i vërtetë. Mendoj se ka ardhur koha që Ukraina të njohë Kosovën”, tha Goncharenko.

Ai tha se Ukraina duhet të mbështesë Kosovën, ndoshta edhe ushtarakisht nëse është e nevojshme, dhe se për këtë ka marrë edhe kërcënime nga serbët.

“Por nuk është shumë vonë për mua, rusët deri më tani kanë planifikuar të më vrasin dy herë dhe të më rrëmbejnë një herë. Kështu që këto kërcënime nuk janë thjesht asgjë”, tha Goncharenko.

Goncharenko shton se krahasimi i rastit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës nga Moska shërben për të justifikuar pushtimin e territoreve ukrainase.

“Serbia në përgjithësi vepron si vegël e Putinit, kështu që kjo nuk është një punë e madhe. E gjithë bota e sheh dhe e kupton se në vendin tonë po bëhet një pushtim i qartë, një pjesë e të cilit është e pushtuar dhe atje po kryhet gjenocid.

Deputeti ukrainas, në një intervistë për Klan Kosova nga Odesa shtoi se situata atje nuk është e njëjtë me situatën në Kosovë./Opinion.al

Share: