Home KRYESORE “Shtatë familjarë të mi janë nën rrënoja”/ Dëshmi rrëqethëse nga të mbijetuarit...

“Shtatë familjarë të mi janë nën rrënoja”/ Dëshmi rrëqethëse nga të mbijetuarit e tërmetit në Turqi

Dëshmi tronditëse vijnë nga të mbijetuarit në tërmetit të mëngjesit të sotëm në Turqi.

Për shkak të kohës në të cilën nisën lëkundjet që shkaktuan më pas tragjedinë me mijëra të vdekur e të plagosur, qytetarët ishin në shtëpitë e tyre.

“Unë kurrë nuk kam ndjerë diçka të tillë në 40 vitet që kam jetuar. Njerëzit shkuan te makinat e tyre për t’i shpëtuar ndërtesave të dëmtuara. Asnjë person i vetëm në Gaziantep nuk është në shtëpitë e tyre tani”, tha Erdem, një nga të mbijetuarit, teksa fliste për tërmetin që nisi në orën 04:17 me orën lokale.

Më shumë se 209 km në perëndim, në Adana, Nilüfer Aslan ishte e bindur se ajo dhe familja e saj do të vdisnin kur tërmeti tronditi banesën e tyre në katin e pestë.

“Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë në jetën time. Ne u lëkundëm për afër një minutë. I thashë familjes time të paktën të vdesim së bashku në të njëjtin vend. Ishte e vetmja gjë që më shkoi në mendje. Nuk mund të merrja asgjë me vete, po qëndroj jashtë me pantofla “, tha ajo.

Në Dijarbakir, njerëzit nxituan në rrugë për të ndihmuar ekipet e shpëtimit.

“Kishte ulërima kudo. Fillova të hiqja gurët me duar. Ne i nxorëm të plagosurit, por ulërimat nuk u ndalën. Më pas erdhën ekipet e shpëtimit”, tha një burrë 30-vjeçar për agjencinë e lajmeve Reuters.

Diku tjetër në qytet, Muhittin Orakci tha se shtatë anëtarë të familjes së tyre kanë mbetur të bllokuar nën rrënoja.

“Motra ime dhe tre fëmijët e saj janë atje. Gjithashtu burri i saj, vjehrri dhe vjehrra e saj.”, tha ai për agjencinë e lajmeve AFP.

Özgül Konakçı, një 25-vjeçar që jeton në Malatya, Turqi, tha se pasgoditjet dhe moti i ftohtë i përkeqësuan gjërat.

“Është shumë ftohtë dhe po bie borë tani. Të gjithë janë në rrugë, njerëzit janë të hutuar dhe nuk dinë se çfarë të bëjnë”, tha ai për BBC Turkish.

Ndërsa një tërmet i dytë ndodhi në orën 10:24 GMT, një operator i kamerës për kanalin turk të lajmeve A Haber mund të shihej duke vrapuar nga një ndërtesë që po shembej në Malatya ndërsa klithma dëgjohej në sfond.

“Ndërsa po shkonim drejt rrënojave për të [filmuar] përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit, pati dy pasgoditje të njëpasnjëshme me një zhurmë të madhe. Ndërtesa që po shihni në të majtën time u rrëzua në tokë. Ka shumë pluhur. Një banor vendas po vjen dhe ai është mbuluar nga pluhuri. Një nënë po i merr fëmijët dhe po largohet,” tha në transmetim reporteri Yuksel Akalan.

Ozgul Konacki, 25 vjeç dhe nga Malatya, foli teksa priste jashtë me familjen e saj, pasi kishte parë ndërtesat rreth tyre të shembeshin.

“Disa njerëz donin të ktheheshin në shtëpitë e tyre sepse ishte shumë ftohtë, por më pas ne ndjemë pasgoditje të forta dhe ata dolën përsëri jashtë”, tha ajo.

360grade.al

Share: