Home 2017 May 8

Daily Archives: 8 May, 2017

Më mirë pa zgjedhje sesa me ‘shtetin task force’

Nga Artan Fuga Aman, më mirë mos bëni zgjedhje fare asnjëherë, sesa të gjeni kompromis sipas modelit të “task forcës”. Me ca zëvendësministra që nuk dihet...

Reforma në drejtësi dhe rritja ekonomike

Nga Kasem Seferi Këto ditë Ministri i Drejtësisë Zoti Petrit Vasili, në një takim në Fier me fermerët, vuri në dukje një dukuri negative të...

Luksi ne Shtepine Muze te Myslym Pezës…

Nga Artur Nura Ne vendin ku është realizuar Konferenca e Pezës kisha qene për here te fundit rreth viteve 1986-87 si aksionit për korrjen e...

Viaggio culturale in Albania tra fortezze, borghi e monasteri

Di Carlo Fèola Viaggio culturale in Albania per conoscere questo Paese della penisola balcanica ricco di fortezze, borghi medievali, monasteri e siti archeologici che testimoniano un...

Diplomacia greke me avazin e vjeter te kushtezimeve

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Ditet e fundit Ministri i Puneve te Jashtme te Greqise, Kotzias ka shigjetuar Shqiperine me nje gjuhe diplomatike tejet anakronike....

Lirinë e Votës nuk e Negociojmë!

Nga Eleina Qirici Qytetarët e Rajonit të Korçës do të jenë të shumtë në numër, të gjithë së bashku, më solidarë se kurrë, në marshimin...

Ylli Manjani: Ja pse partitë janë regjistruar ne KQZ ne tejkalim te ligjit

Nga Ylli Manjani Është ngritur në opinion pyetja se cila ishte data e fundit e lejuar për regjistrimin e kandidatëve 28 apo 29 Prill? Mua më...

Baraba…

Nga Ilir Demalia Shqiptarët ashtu si dhe dje, bëhen pjesë e korit të së keqes dhe krimit  duke zgjedhur gjithmonë Baraban… Karakteri i nje burri matet...

Rasti Kavaje’ eshte e vogel perballe ‘rastit Shqiperi’.

Nga Lisen Bashkurti   Terheqja e kandidatit per kryetar bashkije ne Kavaje nga PS u vleresua gjeresisht nga brenda dhe nga jashte si pjekuri politike. Argumentet...

Trishtimi për fatin e një fëmije!

Nga Jeta TOÇILA -- Mëngjeseve në fundjavë ulem të pi kafe me fëmijët e mi në një bar të këndshëm të lagjes ku banoj. Bari...