Home 2018 January 8

Daily Archives: 8 January, 2018

Kështjella tërbimi …. Nga Alessandro Baricco

Përktheu Elona Caslli Këtu nuk ka asgjë veçse pluhur dhe rërë. Njeriu merr lopatën dhe ndërton kështjella tërbimi. Mjafton një pikë urrejtje për ta grafulluar këtë det plot me gjak dhe...

Misteri më i madh i 11 shtatorit 2001, ku u zhduk mjekja? (FOTO)

Dy ndërtesa, dy aeroplanë dhe mijëra njerëz të vdekur. Këto janë gjërat e para që njerëzit i sjellin ndërmend kur i përmendim 11 shtatorin...

Bota si sot një shekull më parë, momentet më pikante në celuloid (VIDEO)

Një qind vjet më parë bota ishte e mbërthyer nga lufta. Kineastët e kohës kanë arritur të kapin në filmime momente të asaj periudhe....

Kim Jong Un merr një vendim të pabesueshëm për koreanët që pinë birrë

Koreja e Veriut, një vend i izoluar në shumë forma dhe me në krye një udhëheqës si Kim Jong un, edhe kohën e lejimit...

Suedia me ligj, 1 orë në ditë pushim që punonjësit të bëjnë seks

E dimë që kjo duket e çuditshme, ashtu është dukur edhe për shumë persona të cilët e kanë quajtur këtë një kërkesë aspak normale...

Çrregullimet psikologjike vijnë nga gjumi, ja çfarë duhet të bëni

Gjumi është një ndër faktorët më të rëndësishëm për organizmin dhe mënyrën se si vijon aktiviteti i ditës. Persona që flenë më pak se 8...

Protestat, Kryemadhi dhe Vasili takim me Bashën në selinë blu

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi dhe kreu i grupit parlamentar të kësaj partie Petrit Vasili po zhvillojnë të dielën pasdite një takim me kreun...

Ndryshon sërish moti, ja çfarë temperaturash priten këtë javë

Instituti Hidrometeorologjik, ka njoftuar për parashikimin e motit për pesë ditët e ardhshme të javës. Thuhet se fushat me presion të lartë atmosferik do të...

Trump vazhdon kritikat për librin e ri provokativ “Zjarr dhe Furi”

Presidenti Trump vazhdoi sot kritikat për librin e ri provokativ “Zjarr dhe Furi” që e portretizon vitin e parë të presidencës së tij si...

A do mbetet Rusia “lojtar” i fortë në arenën globale?

Qoftë në epokën Perandorake të carëve, sidomos në 18, 19 dhe në fillim të shekullit të 20, qoftë si shtyllë e sistemit ndërkombëtar apo...