Home 2018 February 19

Daily Archives: 19 February, 2018

Folja “lexoj” nuk zgjedhohet në mënyrën urdhërore… Nga Daniel Pennac

Përktheu Elona Caslli Folja “lexoj” nuk e duron dot mënyrën urdhërore. Folja “lexoj’, folja “dashuroj’ dhe folja ‘'ëndërroj’’ kanë një antipati të përbashkët për mënyrën urdhërore. Natyrisht,...

“Banchieri” a Tirana con la benedizione del Banchiere Guido Rosa

Il vicepresidente dell'Associazione Bancaria Italiana, in missione in Albania, fra i 35 protagonisti del volume di Beppe Ghisolfi. I "Banchieri" a Tirana con un Banchiere...

Lavrov: BE presion Ballkanit për të zgjedhur midis Perëndimit dhe Rusisë

Kërkesat e Bashkimit Evropian për shtetet ballkanike për të zgjidhur midis Perëndimit dhe Rusisë, janë kundërproduktive dhe vetëm sa rrisin tensionet në kontinentin evropian,...

Missione Italia a Tirana, il Presidente di Confindustria Boccia rassicura: “Questo è un punto...

Di Artur Nura e Alessandro Zorgniotti Partenza con il botto per la missione del Sistema Italia in Albania. “Un punto non di arrivo ma di...

Rama i premtoi nënës së 3 fëmijëve që do t’i siguronte punë. ajo përjashtohet...

Në korrik e vitit që kaloi, letra e Mikaelës, një vajze 7-vjeçare drejtuar kryeministrit Edi Rama, i përloti të gjithë. Vështirësi ekonomike, një nënë...

‘Ghisolfi come Plutarco? Sì, ma anche come Enea’

Ghisolfi come il celeberrimo biografo Plutarco? Sì ma anche come il grande patriota mitologico Enea, progenitore dei Romani, che dopo molte eroiche peregrinazioni -...

Tahiri fut edhe një herë në sherr politikën

Mazhoranca dhe opozita kanë debatuar sot në Konferencën e Kryetarëve, teksa diskutohej propozimi i PD për të ngritur një komision hetimor parlamentar për çështjen...

Tenderat/ Prokuroria merr në pyetje Haxhinaston

Ish – ministri i Transporteve Edmond Haxhinasto sot deputet i LSI është paraqitur sot përpara Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Mësohet se Haxhinasto do...

Rritja e çmimeve të apartamenteve dhe skema e pastrimit të parave me ndërtimet

Teksa ndërtimi po lulëzon, një skemë e re e pastrimit të parave që vijnë nga ekonomia e zezë mund të aplikohet së fundmi në...

Nëse shpërthen, mund të vrasë deri në 100 milionë njerëz

Një “rezervuar” magme që me shumë gjasa shtrihet nën një krater vullkanik nënujor mund të vrasë deri në 100 milionë njerëz në rast shpërthimi. Ekspertët...