Home KRYESORE Francë, afro 1500 të vdekur nga vala rekord e të nxehtit

Francë, afro 1500 të vdekur nga vala rekord e të nxehtit

Vala rekord e të nxehtit në Francë, e regjistruar në muajt qershor dhe korrik, la 1,435 njerëz të vdekur, nga ku 567 persona vdiqën në periudhën 24 qershor – 7 korrik, ndërsa 868 të tjerë vdiqën nga 21 deri më 27 korrik.

Ministrja e Shëndetësisë e këtij vendi, Agnes Buzyn duke folur për Radio Francën, tha se gjysma e viktimave kanë qenë mbi 75 vjeç. Ajo shtoi se, falë masave parandaluese, norma ka qenë dhjetë herë më e ulët se në periudhën e njëjtë në vitin 2003, kur Evropa është përfshirë nga një tjetër valë vdekjeprurëse e të nxehtit.

Kujtojmë se Franca shënoi temperaturën prej 46 gradësh Celsius në qershor, që është më e larta në historinë e saj. Në Paris po ashtu u shënua temperaturë rekord prej 42.6 gradësh Celsius në korrik.

Gjatë periudhave të nxehta, shumë shkolla u mbyllën dhe disa ngjarje publike u anuluan, për të minimizuar ekspozimin e publikut.

Temperaturat e larta thyen rekorde sivjet edhe në vende të tjera të Evropës, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Belgjikën, Gjermaninë, Luksemburgun dhe Holandën./Opinion.al

Share: