Home KRYESORE Qeveria aktuale, si model ‘otoman’!

Qeveria aktuale, si model ‘otoman’!

Nga Nard Ndoka

Mazhoranca qe po qeveris vendin sot, ka instituanilizuar nje stil dhe model tipik anadollak.

Te fitosh nje te drejte, te fitosh nje vend pune, te ndertosh nje biznes, te ‘jetosh’, duhet te behesh socialist ose LSI-st!

Keshtu vepronin pushtuesit turq, nese konvertoheshe ne mysliman (socialist), nuk paguaje taksa, mbaje arme, merrje grada ne ushtri, merrje toka dhe shume privilegje te tjera sipas modelit otoman.

Mazhoranca e sotme nuk është funksionale, nuk është institucionale, nuk është transparente, nuk është e besueshme, por ama po qeversis, ne stilin me te keq te mundshem, sipas modelit otoman.

Dy parti PS e LSI jane fillimi dhe mbarimi i koalicionit, jane dy tabore qe kane thirrur nen arme nje tufe ‘antaresh’, madje modeli otoman është formalizuar edhe ne koalicion, Idrizi i çameve u detyrua te ‘islamizohej’ aq fort, sa te lutej ne asfalt, qe te fitonte te pakten vemendjen e Metes.

A’është Rama islamik ne mendesi, ne veprim, ne shtetformim? Kjo është nje pyetje, qe Blushi po ja perserit ne parti aty ne taboret e tij, ne nje stil statuor.

Une mendoj, se Rama nuk është islamik, por nuk është as europian, as kristian, as çifut, as nacionalist, por pak nga te gjitha.

Modeli i tij ne qeverisje ka ndryshuar here pas here, tashme kam bindjen e plote, se mungesa e demokracise ne parti, ne mazhorance, ne qeverisje e kane formalizuar modelin Rama, si nje rrezik per te ardhen, si nje rrezik per vendin. Ky rrezik ne fakt ka ardhur ngadale ngadale pa e kuptuar as ne, madje as Rama vete!

Sot ky model ‘otoman’ po promovohet ne parti dhe qeveri, te punosh mesues duhet te antersohesh ne PS, te punosh ne administrate duhet te anteresohesh ne PS dhe motren ta dergosh tek LSI-ja.

A do çlirohet PS-ja e LSI-ja nga ky model otoman ne qeverisje?

Nuk besoj dhe as shpresoj, ne fakt vetem çamet u islamizuan si model, Vangjel Dule mbrojti besimin dhe pavarsine e tij duke u larguar. Topi, Gjinushi, Milo dhe disa te tjera, qendruan larg duke u orientuar dhe distancuar nga mideli!

PDK-ja qe une perfaqesoj dhe drejtoj ka rezistuar pa u ‘islamizuar’ dhe asimiluar nga PD, aq me pak nga PS, apo tendencat e fundit te LSI.

Perjashtimi, lancimi, represioni ndaj eksponenteve kristiane ne PS, te krijon bindjen se modeli otoman po triumfon me sukses, madje pa ndihmen dhe mbeshtetjen financiare te drejtperdrejte nga fondi i vecante i qeverise Turke e kujdesit publik te Erdoganit per otomanizimin e perandorise se vjeter.
Rreziku i modelit otoman rritet akoma me shume, kur mendon, se edhe opozita pershtatet me kete model, shkemben territore, influenca institucionale, nenshkruan mbi pazare. Akoma nuk kemi nje opozite qe bashkepunon duke treguar vlera, si nje model europian, por kemi nje opozite qe ben pazare duke parapelqyer te njejtin model!

A kemi shprese per nje model Europian?

Nuk besoj se ndikon fakti, nese Ambasada e SHBA-ve nuk jep vize per Ramen e Meten, por nga reflektimi i forte opozitar dhe nga oponenca ne mazhorance, sipas modelit Blushi apo me shume se kaq.

Qeveria nuk ka kohe as mundesi te dale nga modeli turkoman, por opozita i ka mundesite dhe shancet te ndertoje nje model Europian.

Share: