Home KRYESORE Trump të kujton Putin, kjo është e frikshme

Trump të kujton Putin, kjo është e frikshme

Russian President President Vladimir Putin holds up a glass during a toast at a luncheon hosted by United Nations Secretary-General Ban Ki-moon, Monday, Sept. 28, 2015, at United Nations headquarters. (AP Photo/Andrew Harnik)

Nga Garry Kasparov – The Washington Post

Fjalimi i errët dhe i frikshëm i Donald Trump në Konventën Kombëtare Republikane, të enjten është krahasuar me fjalimin e George Wallace në vitin 1960 dhe Benito Musolinit në vitin 1930. Sado të përshtatshme të jenë këto krahasime, mua nuk më hynë të dridhurat për shkak të jehonave të Trump. Në vend të kësaj, unë pashë një version të amerikanizuar të propagandës brutalisht efektive të frikës dhe urrejtjes së Vladimir Putin që ka mbështjellë Rusisë sot.

Kjo nuk do të thotë Trump kopjon Putin fjalë për fjalë. Gjuha dhe toni janë aq të krahasueshme sa flamujt rusë dhe amerikanë me dizanje të ndryshme por më të me të njëjtin kuqe, të bardhë dhe blu. Në të dyja rastet, qëllimi i folësit është të shpërndajë emocione negative të frikës dhe të neverisë përpara se të helmojë me një zemërim që pushton çdo gjë tjetër. Vetëm një udhëheqës mund ta bëjë frikën dhe neverinë të shkojnë larg. Udhëheqësi do të kanalizojë urrejtjen dhe frustrimin. Saktësisht si? Epo kjo nuk është e rëndësishme tani.

Kandidati duhet të paraqesë një tablo të zymtë të vendit duke përmendur çdo katastrofë dhe dështimin para prezantimit të së ardhmes ,edhe më të errët që do vijë pasi ti jepet fuqia për të vepruar. Ju mund të besoni se një politikan do të preferonte të shkaktonte emocione pozitive tek votuesit e ardhshëm, por kjo nuk i përshtatet profilin të Trump dhe Putin. Në vend që të thojë se çfarë do të bëjë nëse zgjidhet ai kërcënon cfar do të ndodhë nëse zgjidhet Udhëheqësi demokratik ka nevojë për njerëzit. Tirani këmbëngul se njerëzit kanë nevojë për atë.

Putin duhet të minimizojnë krizën e Rusisë ndërsa Trump duhet të ekzagjerojë krizën në Shtetet e Bashkuara “. Trump është fokusuar në terrorizmin dhe çështje përçarëse të brendshme të tilla si emigracioni i paligjshëm. Ai i është bashkuar edhe nëq kryqëzatën e Putinit kundër NATO-s me një qëndrim të çuditshëm për një Kandidat Presidencial Amerikan që do ta konsideronte terrorizmin me të vërtetë një kërcënim serioz. Muri imagjinar i Trump është thelbi i retorikës së tij më të fortë Armiku është i qartë, dhe përfitimet janë të dukshme. Për Trump dhe për Putin, zgjidhjet janë gjithmonë të qarta dhe të thjeshta . Se ajo që për ata është e pamundur duhet të jetë më patjetër e parëndësishme por në momentin që do të bëhet e rëndësishme , ata do ta kenë tashmë ka fuqinë që donin

Mesazhi kontraktues i fushatës së Trump dhe është i krahasueshëm me propagandën e Putinit me fjalimin e Ronald Reganit gjatë konventës së republikanëve në 1980. Amerika dhe bota ishin duke u përballur me shumë kërcënime të tmerrshme, nga ekonomia dështuara të kriza energjetike dhe shkëmbime të pafundme mes superfuqive bërthamore. E megjithatë, sjellja e Reaganit ishte i gëzuar, gjuha e tij plot pozitivitet. Ai ishte optimist për një ditë të re dhe mundësitë e mëdha që shtrihen për një Amerikë që të bashkuar në vlera të përbashkëta.

Amerikanët e besuan Ronald Reagan dhe për shkak se ata e besuan vizioni i tij u bë realitet në mënyrë të dobishme për kombin por dhe botën . Shumë amerikanë besojnë se vota ndaj Donald Trump sot nuk mund të mohohet. Por në qoftë se vizioni Trump vjen në fuqi ai do të jetë një makth, jo një ëndërr.Është e dhimbshme të pranoj, por Putin u zgjodh në një mënyrë relativisht të drejtë në vitin 2000. Ai në mënyrë të qëndrueshme ka çmontuar demokracinë e brishtë të Rusisë dhe ka arritur ti vërë Rusët kundër njëri-tjetrit por edhe ndaj botës.

Ngjashmëria e fundit dhe më shqetësuese mes Putinit dhe Trump është që shumë persona janë të gatshëm të besojnë se dikush si Trump nuk do mund të bëhet kurrë udhëheqësi i kombit më të fuqishëm në botë. Në vitin 1991, kur Bashkimi Sovjetik u shemb me ngazëllim të madh, ne kurrë nuk do t’i besonin se një ish-agjent i KGB-së do të bëhej President i Rusisë vetëm nëntë vjet më vonë. Morali: Kini kujdes për kë votoni , ndoshta nuk do e bëni më kurrë.

Përshtati SYRI.net

Share: