Home KRYESORE Bushati te beje publike temat e biseduara ne Iran !!!

Bushati te beje publike temat e biseduara ne Iran !!!

Nga Kreshnik Collaku

Marredheniet dhe marreveshjet me Iranin jane pjese e ceshtjeve te medha globale qe perfshijne nje vemendje te larte boterore.

Dihet tashme kundershtia qe Presidenti Zgjedhur Trump ka me marreveshjet e realizuara deri tani me kete vend nga presidenti Obama.

Ne fakt gjithe bota ndjek me vemendje te larte zhvillimin e ketyre raporteve.

Trump ka deklaruar se do te ndryshoje marreveshjen..,Irani eshte pergjigjur se kjo do te thote konflikt dhe perplasje.

Shqiperia eshte vend antar i NATO dhe ne cdo konjukture nderkombetare ka qene ne krah te SHBA dhe NATO.

Ne piken me te paqarte te kesaj situate vjen lajmi se Ministri i Jashtem Bushati ka bere mje vizite ne Iran.

Qe diplimacise se Rilindjes ia ka enda te merret me Ceshtje Globale ky eshte fakt i ditur. Nje lider Global ska si te mos kete nje minister po aq global.

Por cudia shtohet se vizita ne fjale eshte mbajtur e fshehte nga opinioni publik. Sikur lajmi te mos ishte bere publik nga Ministria e Jashtme e Iranit,mbase nuk do te kishim mesuar se vizita ka ndodhur..pasi Ministria Jashtme e Shqiperise u kujdes ta fshehe.

Eshte rasti i dyte kur takime e vizita te ketij niveli mbahen te fshehura nga Diplomacia Rilindase. Takimi pare Rama-Lavrov mbajtur ne muajt e pare te qeverisjes Rama,u mbajt sekret nga publiku shqiptar. Megjithe kerkesen tone te vazhdueshme,ende eshte sekret cfare u bisedia ne ate takim.

Rasti i dyte i rendesishem eshte kjo vizite,ne muajt e fundit te qeverisjes rilindase te ministrit jashtem ne Iran.

Sot Bushati duhet te beje publike pse u mbajt sekret,ne menyre naive ,nje vizite zyrtare.

Ditmir Bushati duhet te beje publike termat e temat e diskutuara ne Iran.

A po ndryshon Diplomacia Rilindjes orientimin e Politikes se Jashtme te Shqiperise me raportet me SHBA Nato dhe Fuqi te Lindjes ?

God Forbid.

Share: