Home Gjeo-Ekonomia Banesat në Himarë, Gjiknuri dhe Kumbaro sërish takim me banorët këtë here...

Banesat në Himarë, Gjiknuri dhe Kumbaro sërish takim me banorët këtë here ne Himarë

Ministrat Damian Gjiknuri dhe Mirela Kumbaro po zhvillojnë edhe këtë të premte një dëgjesë me banorët e Himarës të cilët preken nga plani vendor i bashkisë për shëtitoren përgjatë bregdetit.

Sipas burimeve janë rreth 80 banesa të vjetra të cilat pritet të shemben nga realizimi i këtij projekti, ndërsa banorët e kanë kontestuar me pretendimin se nuk do dëmshpërblehen me vlerën
e tregut.

Gjithashtu, një pjesë e ndërtesave kanë edhe probleme me pronësinë ose me sakte me mos dhenien e certifikatave te pronesise te pa dorezuara akoma titullareve te tyre.

Megjithatë, takimi i sotëm pritet të konkretizohet me një marrëveshje konkrete, siç edhe paralajmëroi javën e kaluar ministri i Energjisë dhe Infrastrukturës, Damian Gjiknuri dhe fakti qe ata vendosen te shkojne ne Himare eshte tregues ndersa takimet e tjera i kane realizuar jashte saj.

Një javë më parë, Gjiknuri dhe Kumbaro takuan në Vlorë disa përfaqësues të komunitetit himariot ku morën pjesė edhe krerėt e Omonias, Vasil Bollano dhe Fredi Beleri. Gjiknuri tha se banorët tė cilėt preken nga ky projekt do kompensohen me vlerėn e tregut.

“Do bėhen kompensime dhe dėmshpėrblimet pėr cdo banesė e cila preket nga zbatimi i kėtij projekti. Banorėt do kompensohen me vlerėn e tregut”, tha Gjiknuri javën e kaluar, por nuk permendi ceshtjen themelore, ate te certifikatave te munguara te pronesise ne kete zone.

Kujtojme qe plani për shembjen e këtyre banesave në Himarë ka sjellë edhe reagimin e Athinës Zyrtare, të cilët kanë kushtëzuar ecurinë e Shqipërisë drejt BE me respektimin e të drejtave të pakicës greke.

Tirana zyrtare thote se ne Himare nuk ka pakice Greke, por harrojne se cdo qytetar ka te drejte sipas standardeve europiane te zgjedhe se ciles shtetesi i perket dhe nese shteti yt nuk i pergjigjet nevojeve te tua themelore, perse ata te mos zgjedhin te marrin nje shtetesi tjeter qe perfaqeson nje insitucion qe interesohet per dinijitetin e tyre.

Tirana nuk duhet te vazhdoje ta shohë te keqen tek qytetaret e saj shqiptare/shqiptare ose shqiptare/greke, por te mungesa e përgjegjësisë se saj politike dhe qytetare.

Biznesmeni i sukseshem himarjot Nikollaq Neranxi qe drejton Shoqatën për Mbrojtjen e Shtëpive, Pronave, Historisë dhe Kulturës Himarë u beri thirrje te gjithe himarjoteve te jene pjese e ketij takimi me ministrat Gjiknuri dhe Kumbaro te qeverise se Edi Rames qe e ka orgjinen nga kjo zone e Shqiperise.

ndaj Himares se fundi ka patur interes edhe nga prezenca diplomatike ne Shqiperi dhe insitucionet e se drejtes te cilet here pas here kane marre informacion edhe nga banoret ne Himare.

Share: